V opravené budově jatek zahájila provoz ostravská galerie PLATO

Ostravská galerie PLATO, která se zaměřuje na prezentaci současného umění, zahajuje provoz ve zrekonstruované budově bývalých jatek. V minulých šesti letech instituce vystřídala několik dočasných sídel. V té době se připravovala a později už i realizovala oprava historické budovy jatek, řekl ředitel galerie Marek Pokorný. Celkové náklady na přeměnu budovy včetně jejího nákupu byly téměř 345 milionů korun.

»Památkově chráněná budova bývalých jatek se stává po bývalém obchodě s textilem a bývalém hobbymarketu třetím sídlem městské organizace od jejího založení,« uvedl. Galerie podle ředitele získala sídlo a zázemí na evropské úrovni. »Kvalitní architektura i interiérový design, špičkové podmínky pro vystavení děl současného umění, vysoký standard zázemí pro návštěvníky. A samozřejmě vysoká kvalita výstav a programů,« dodal Pokorný.

Výstavní sály jsou podle něj vybaveny technologiemi umožňujícími přivážet do Ostravy i díla citlivá na podmínky vystavení a vyžadující nadstandardní zabezpečení. Součástí interiéru nové budovy galerie je také hydroponická farma na saláty, která pracuje s udržitelností, ekologií a lokální produkcí. Vedle zamyšlení se nad svou uhlíkovou stopou ve světě a úvaze o malých gestech, která pomáhají proměňovat svět, si tak návštěvník může pořídit i čerstvý ekologicky pěstovaný místní salát.

Na míru interiérům vznikl autorský nábytek podle návrhu architektky Yvette Vašourkové. Jeho hlavním prvkem jsou ohýbané konstrukce. Součástí řešení jsou i rostliny, které mají estetickou, symbolickou i ekologickou funkci, neboť se podílejí na tvorbě mikroklimatu.

Budova má po rekonstrukci podle návrhu ateliéru KWK Promes Roberta Konieczného dva hlavní vstupy. Kromě toho její architektonické řešení umožňuje otočit šest stěn a otevřít ji tak ze všech stran. »Tento koncept nám vyhovuje, protože o prostupnost jsme stáli. Je pro nás podstatné, aby se budovou dalo třeba jen projít. Děláme všechno pro to, aby se lidé zbavili ostychu jak z galerie, tak z umění. A aby galerii i její okolí používali tak, jak sami chtějí,« řekla Dita Eibenová, programová a projektová manažerka.

Na otevřenost instituce i budovy navazuje nově budovaný zelený prostor v okolí. Na něm galerie spolupracuje s permakulturní designérkou Denisou Tomáškovou. Výsledkem bude zahrada a park, jehož základ bude vysazen ještě letos a který se bude v dalších letech rozvíjet. »Vedle doplnění o mobiliář, jako jsou například lavičky, počítáme s dosadbou zahrnující keře s jedlými bobulemi, ovocnými stromy nebo bylinkami. Vznikne tak jedlá zahrada pro lidi, hmyz i zvířata,« dodala Eibenová. Před samotnou výsadbou bylo nutné odvézt 60 tun kontaminované půdy a nahradit ji novou.

(mac, čtk)

FOTO – ČTK/Jaroslav Ožana

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy