Těžko říci, zda je tvrzení v první části titulku pravdivé, ale rozhodně úklid bytu není žádná velká zábava. Víme to my, a věděly to i naše babičky a prababičky, dokonce i jejich babičky a prababičky. Leccos z jejich zkušeností můžeme využít i dnes. Ne snad proto, aby nás uklízení více bavilo, ale proto, abychom si práci usnadnili. Některé z nich jsou prastaré, jiné svým »věkem« patří více méně do doby moderní.
Ke klasice patří například mytí oken pudinkovým práškem, který můžete nahradit například kukuřičným škrobem. Mytí oken je práce vpravdě otravná a namáhavá. Rozpustíte-li však sáček světlého pudinkového prášku, či přiměřeně stejné množství škrobu kukuřičného, v pěti litrech teplé vody, bude se vám pracovat snáze. Roztokem omyjte skla, nechte zaschnout a poté je přeleštěte suchým měkkým hadříkem. Budou se báječně lesknout. Před tím však stejně budete muset umýt okenní rámy, ale to samozřejmě víte. Babičky je omývaly klasicky – mýdlovou vodou.
Jak šel čas, musely naše maminky a babičky najít řešení například i na čištění žaluzií, které se na oknech stále častěji objevovaly a objevují. K tomu jim posloužila bavlněná rukavice, kterou namáčely v roztoku (jak jinak) octové vody. Sklopte žaluzie do roviny a setřete je.
Ano, to už je z časů více méně současných. Což platí i o usazování prachu na televizní obrazovce. »Dávno« již tomu, co jsme o této babské radě psali, a tak ji znovu připomínáme. Stačí nakapat trochu aviváže na sepraný hadr, nebo na utěrku z mikrovlákna, a obrazovku přetřít. Báječně to funguje!
Současná omladina si myslí, že rocková hudba je hudbou jejich, a babičkám a dědům vysvětlují, že poctivému rocku nerozumí, pokud je nepřesvědčí o opaku. Však jsme si kvůli tomu (nejen kvůli tomu)doma pořídili nový gramofon na přehrávání klasických desek. A dítka se nestačí divit, co jsme poslouchali. Obdobně (pravda, přeneseně) to platí i o ledničkách. Diví se, že lednice byla a je dlouhá léta běžnou součástí vybavení bytu, i tomu, že stále po otevření voní. Stačí k tomu rozkrojené jablko, které babičky vkládali a vkládají do ledničky. Zneutralizuje zápach a šíří příjemnou vůni, která není agresivní k ostatním potravinám.
Skvělou babskou radou na »vyhnání« cigaretového kouře z místnosti je rozkrojená cibule. Položte ji na talířek, pohltí pach z cigaret. Jak na to babičky přišly, to opravdu nevíme. Mimochodem – rozkrojená cibule pohltí i jiné nepříjemné pachy s nimiž se v domácnosti můžete setkat.
Ocet v hlavní roli
Zkusili jste očistit vanu teplým octem smíchaným s hrstí soli? Pokud ne, tak vězte, že je to skvělé řešení, které naše babičky dobře znaly. Ostatně tak čistily i zašpiněné smaltované hrnce a kastroly. K osvěžení barvy koberce používaly roztok obyčejného octa s vodou, skvrnu od inkoustu na koberci odstranily solným roztokem do nějž přidaly, pravda, šťávu z citrónu. S mastnými skvrnami, čokoládou nebo rozlitým vínem »zatočily« obyčejným silným koncentrovaným roztokem soli ve vlažné vodě.
Ocet nechybí a nechyběl v žádné domácnosti. Je to nejen chuťově zajímavá perla kuchyně do salátů, omáček, k dochucení některých studených masných výrobků, ale i výtečný pomocník při úklidu v domácnosti. Octová voda například umí rozjasnit nejen barvy na koberci, ale i na čalouněném nábytku, poradí si se skvrnami po malování bytu na parketách, PVC, dlažbě, dveřích i vypínačích.
Také vás trápí vodní kámen? Pokud žijete v oblasti s tvrdou vodou, určitě víte, o čem je řeč. Kvalitu vody těžko ovlivníme. Díky zkušenosti našich babiček se můžete snadno zbavit vodního kamene. Například v rychlovarné konvici. K její běžné očistě stačí roztok octa a vody (1:1), kterým zalijete spirálu a necháte přejít var. Pokud vodní kámen okupuje vaší konvici v silné vrstvě, použijte ocet neředěný. Podle potřeby pokus o jeho odstranění opakujte.
I když naše babičky většinou ještě neměly automatické pračky, věděly, jak s vodním kamenem na topných spirálách tehdy ještě veskrze obyčejných pračkách »vyběhnout«. Ten se totiž na nich usazoval i v čase, kdy praly v pračkách majících daleko k dnešní »moderně«. Jednou za měsíc do nich nalily láhev octa, přidaly dva tři litry vody a nastavily praní na 90 °C. Podobně můžete ošetřit i automatické pračky. Ověřili jsme, že na vodní kámen platí, když místo prášku (a také aviváže) nalijete ocet, nastavíte pračku na již zmíněných 90 °C. Pokud máte pocit, že na topné spirále je kamene více, pokus opakujte. A poté preventivně přidávejte místo aviváže při praní hrnek octa, alespoň každé druhé praní. Nebojte se, prádlo octem cítit nebude, navíc – ocet má dezinfekční účinky. Octem (a také citrónem) je možné odstranit i rez na keramice a smaltovaných nádobách, levně nablýskat vodovodní baterie. To vše navíc šetrně vůči životnímu prostředí. Ano, je to tak, maminky a babičky věděly a vědí jak na to.
(jan)