Po čtyřech letech mohou návštěvníci Botanické zahrady a arboreta Mendelovy univerzity v Brně znovu přihlížet líhnutí tropických motýlů. Akce, která je součástí výstavy Babí léto, začne v pátek a potrvá do neděle 2. října. Zájemci si budou moci projít venkovní areál s kvetoucími podzimními trvalkami, ve sklenících uvidí motýly, navíc si mohou koupit orchideje, sukulenty nebo masožravé rostliny a občerstvit se v čajovně.
Během výstavy se ve sklenících objeví zástupci asi 40 druhů motýlů. »Dohromady je objednáno téměř 1300 kukel,« uvedl ředitel zahrady Michal Pavlík.
Výstavě předcházejí několikadenní přípravy. Zaměstnanci zprovozňují technologie, které zajistí příhodné klima, a aranžují vhodné květiny. Ve sklenících také natahují sítě, díky kterým motýli neuletí a neprochladnou na mokrém skle.
Napínání sítí prý není jednoduchá práce. »Nejnáročnější je strop skleníku, kde se pracuje tři až čtyři metry nad jezírkem, zídkami a kameny ve složitém terénu,« popsal organizátor výstavy.
Po přivezení v polystyrenových krabičkách se kukly lepí k podkladu vteřinovým lepidlem. »Nejdřív se nalepí do kousku molitanu a poté na tyč. Každá dodávka má svoji barvu molitanu, abychom odlišili staré kukly, které se už třeba nevylíhnou,« vysvětlil ředitel botanické zahrady.
Líhnutí je plně v režii daného motýlího jedince, který musí poměrně rychle vylézt a napumpovat do křídel hemolymfu. Pak nějakou dobu sedí, aby se mu křídla zpevnila. K líhnutí potřebují motýli vyšší teplotu a vzdušnou vlhkost, kterou zajišťuje spodní vytápění a mlžící trysky. Většina motýlů se líhne nad ránem.
První výstava motýlů se v botanické zahradě konala spolu s výstavou orchidejí na konci zimy roku 1999. »Motýly jsme se u nás rozhodli prezentovat veřejnosti poté, co jsme navštívili motýlí dům v Erfurtu, kde byl v té době vedoucím náš kamarád, který nám ochotně vysvětlil základy motýlího chovu,« zavzpomínal Pavlík.
(mac, čtk)
FOTO – ČTK/Václav Šálek a Jaroslav Ožana