Státní zdravotní ústav pořádá Den otevřených dveří

Státní zdravotní ústav (SZÚ), který si letos 5. listopadu připomene přesně 100 let od chvíle svého slavnostního otevření, pořádá v sobotu 12. dubna Den otevřených dveří. Od 10 do 16 hodin jsou vítáni všichni zájemci o prohlídku prostor laboratoří či odborných center.

K dispozici navíc budou i dvě speciální komentované prohlídky po areálu ústavu, vedené jeho dlouholetým pracovníkem MUDr. Františkem Kožíškem, CSc. »Jste srdečně zváni, a to přímo naším průvodcem. Skupiny vycházejí od hlavní vrátnice v 11.00 a 14.00,« pozval SZÚ na svých internetových stránkách.

SZÚ je příspěvkovou organizací ministerstva zdravotnictví, které pro něj vytváří odborné zázemí. Ústav je zodpovědný za epidemiologii, hygienu, ochranu veřejného zdraví, toxikologii a výzkum infekčních chorob a spolupracuje s různými mezinárodními organizacemi, jako je Světová zdravotnická organizace (WHO) nebo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

SZÚ má dlouhou historii spjatou se zajišťováním veřejného zdraví v Československu a později v České republice. Jeho historie sahá až do dvacátých let 20. století, kdy byl založen jako klíčová instituce v oblasti zdravotní osvěty, výzkumu a epidemiologie.

»Rádi veřejnost přivítáme v místech, kudy doslova kráčela historie. Státní zdravotní ústav záhy po otevření navštívil i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. V jeho prostorách vznikala první koňská očkovací séra zachraňující tehdy životy dětí nemocných záškrtem. V nynějším Centru epidemiologie a mikrobiologie působil profesor Karel Raška, celosvětově známý epidemiolog, který mimo jiné navrhl, prosadil a se svými kolegy z tehdejšího Československa a z mnoha zemí úspěšně dokončil program eradikace pravých neštovic. Pan profesor Raška také založil v šedesátých letech řadu Národních referenčních laboratoří.  Do historie Státního zdravotního ústavu se zapsala řada osobností, po některých byly pojmenovány i nově popsané bakterie, například: Yersinia aldovae, Enterococcus rotti, Facklamia sourekii, Citrobacter sedlakii, Acinetobacter schindleri a  Staphylococcus petrasii. Nelze zde ale spravedlivě vyjmenovat všechny osobnosti, které se u nás zasloužily o ochranu veřejného zdraví. Jsem velice hrdá, že naše instituce funguje už 100 let a stala se prestižním vědeckým a odborným pracovištěm. Přijďte se podívat mezi nás,“ zve ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.

(mac)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy