Nejzajímavější exponáty starožitných hodin a hodinek různých druhů, stáří a velikosti ozdobí Galerii Konírna v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Sběratelské kusy pocházejí ze specializované podsbírky Chronometrie Muzea Komenského v Přerově. Pro výstavu byla podle kurátora Radima Himmlera vybrána necelá stovka nejlepších a nejreprezentativnějších exponátů se vztahem ke zdejšímu regionu z období od 17. do 20. století, řekl Radim Himmler, který je také ředitelem přerovského muzea. Výstava bude v lipnické galerii otevřena do 8. ledna příštího roku.
»Výstava představuje výběr rozmanitých typů a druhů hodin – mechanické nástěnné, stolní, podlahové, věžní hodiny, sluneční hodiny i kapesní a náramkové hodinky pokrývající období od 17. do 20. století. Asi 30 kusů hodin a hodinek je signováno výrobci. Některé stolní a nástěnné hodiny nesou reklamy přerovských firem. Kromě většiny přerovských je ve sbírce zastoupeno i několik exemplářů z dřívějších městských muzeí v Tovačově a také v Lipníku nad Bečvou,« uvedl kurátor.
Některé exponáty na výstavě odměřovaly čas již více než před 300 lety. »K nejstarším prezentovaným předmětům na výstavě náleží torzo stolních hodin věžového typu ze 17. století či minutové horizontální sluneční hodiny na vápencové desce z roku 1772,« podotkl Himmler.
Návštěvníci galerie se mohou těšit i na trojici věžních hodinových strojů, které patří mezi nejrozměrnější a nejatraktivnější exponáty. Stroje byly také uvedeny do chodu a tak oživují výstavu charakteristickým zvukem tikání odměřujícím neustálé plynutí času. »Jde o stroj německé firmy Weule z roku 1893 původně umístěný na věžičce Městského domu v Přerově, o stroj brněnské firmy Fr. Moravus vyrobený pro kostel v Beňově roku 1906 a o elektromechanický stroj z firmy OPP (Okresní průmyslový podnik) Vyškov, který odměřoval čas na věžičce místní lipenské radnice v druhé polovině 20. století až do roku 2004,« doplnil ředitel Muzea Komenského.
Výstavu zdobí také bohatě vyřezávané podlahové kyvadlové hodiny s třicetidenním chodem, které objednal majitel zámku Rokytnice u Přerova Josef svobodný pán Eichhoff v roce 1871 u vídeňského hodináře Karla Hartela, doplnil Himmler. »Zajímavým dokladem jsou také hodiny s průsvitným číselníkem původně z 1. nástupiště přerovského nádraží z konce 19. století,« dodal kurátor sbírky.
Součástí expozice je v horním výstavním sále také doplňková panelová putovní výstava s názvem Znovuzrození pražského orloje, na které se budou moci návštěvníci seznámit s rekonstrukcí unikátně dochovaného gotického stroje Staroměstského orloje v Praze, která se uskutečnila v souvislosti s opravou věže Staroměstské radnice v roce 2018. Lipnickou výstavu doprovodí v pondělí 14. listopadu od 16 hodin komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy a ředitelem Muzea Komenského v Přerově Radimem Himmlerem, který je také jejím kurátorem.
Výstavu lze navštívit od 13 hodin do 16 hodin ve středu, čtvrtek a pátek a o víkendech od 11 hodin do 16 hodin.
(mac, čtk)
FOTO – svclipnik.cz