V Zoologické zahradě hlavního města Prahy se po třech letech narodilo mládě u kriticky ohrožených pouštních antilop adaxů. Malá samička se narodila 28. června a je prvním potomkem, kterého u nás zplodil nový samec Čenda, před rokem dovezený z Norimberka, uvedla Zoo Praha.
Zoo Praha chová adaxe od roku 1979 a za tu dobu se zde podařilo odchovat celkem 87 mláďat. Současné mládě zůstávalo přes čtrnáct dnů po porodu skryto před zraky návštěvníků v zázemí se svou matkou, které chovatelé říkají Polka podle země původu.
Nyní sedmnáctidenní malou samičku již můžete vidět ve výběhu v horní části areálu zoo.
Antilopa adax (Addax nasomaculatus) je kriticky ohroženou pouštní antilopou z africké Sahary. Původně se adaxové vyskytovali téměř na celém území Sahary, ale dnes jsou ve volné přírodě na pokraji vyhubení kvůli nekontrolovanému lovu a narušování přirozeného prostředí druhu. Ve volné přírodě se ještě vyskytují ostrůvkovitě v odlehlých pouštních oblastech Nigeru v pouhých desítkách kusů.
Jen díky úspěšnému chovu v zoologických zahradách, kde se jim naštěstí daří, bylo možné přistoupit k pozvolnému navracení zvířat odchovaných v lidské péči zpět do přírody. Svůj odchov do těchto programů poskytla i pražská zoo.
Adaxové jsou k nehostinnému prostředí skvěle přizpůsobeni, protože nepotřebují pít každý den. Dokážou totiž hospodařit s vodou obsaženou v potravě. Navíc jsou adaxové aktivní za soumraku a v noci, kdy putují krajinou za potravou (pouštní traviny, keře a akácie), od jednoho ostrůvku rostlin k druhému. Den tráví obvykle odpočinkem, ukrytí ve stínu izolovaných ostrůvků stromů.
Široká kopyta zabraňují adaxům, aby se při chůzi probořili do sypkého podkladu (písku a kamení), pouští a polopouští. Adaxové jsou poměrně pomalí, krátkonozí běžci vážící 60 až 125 kilogramů a v přírodě proto často padnou za oběť rychlejším predátorům.
Tyto antilopy se sdružují do málo početných, pevně semknutých skupin, které vede dospělý dominantní samec.
Na dálku samce od samic jen těžko poznáte, jelikož spirálovité rohy mají obě pohlaví. Dospělý samci bývají o trochu větší než samice a mívají delšími rohy s více spirálami.
Letní srst adaxů má světle pískovou barvu a může být až bílá, v zimě adaxové tmavnou do šedohněda. Prsa, krk a hlava jsou spíše hnědé, končetiny a břicho jsou bělavé, stejně jako uši. Také napříč přes hřbet nosu a kolem očí se táhne bílý pruh.
Mláďata se rodí hnědavá a teprve ve věku několika měsíců se začínají zbarvovat jako dospělí. U dospělých zvířat narůstá krční a podkrční hříva.
Rozhodnete-li se malou samičku adaxe navštívit v Zoo Praha o tomto víkendu, budete mít také možnost zúčastnit se hmyzího festivalu, který vám nabídne ochutnat netradiční gastronomické zážitky ve formě například cvrčků na česneku, nebo sarančat v banánovém těstíčku a dalších specialit.
Přichystány budou i speciální komentovaná krmení hmyzožravých zvířat například talapoinů v Rezervaci Dja, hrabáčů a surikat v Africkém domě, plazů a mláďat leguánů kubánských v pouštních expozicích Pavilonu šelem a plazů, hmyzožravých ptáků v Sečuánu, psů ušatých v expozici Afrika zblízka, ibisů skalních a luskounů v Indonéské džungli, či setkání s kudlankami, šváby, strašilkami, lupenitkami, pakobylkami a sarančaty.
Očekáván je tropický víkend a proto budou v zoo rozmístěna mlžítka, která najdete na dětském hřišti u Pizzerie Černohouska, u Pavilonu šelem a plazů, u Papírny, na louce v Dětské zoo, v Rezervaci Bororo poblíž vchodu do amfiteátru, u občerstvení U Supa a u nového pavilonu goril – Rezervace Dja. Ochlazení nabízejí i pavilony, kde je udržována konstantní teplota.
(mac)
FOTO – Zoo Praha/Petr Hamerník a Oliver Le Que, commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0/J. Patrick Fischer, commons.wikimedia.org/ CC BY-SA 3.0/GNU FDL/Ltshears, commons.wikimedia.org/CC BY-SA 4.0/Haytem93