Zřícenina hradu Vízmburk neboli podkrkonošské Pompeje v Královéhradeckém kraji. Zámek Chyše, který Karel Čapek zvěčnil ve svých dílech Krakatit a Věc Makropulos z Karlovarského kraje. Anebo jihočeská Vodárenská věž v Českých Budějovicích z 18. stol. To jsou neobjevené skvosty České republiky pro rok 2023. Celkem jich Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism vybrala 42, a to na základě tipů z jednotlivých krajů.
Ve výběru jsou tradičně tři turisticky zajímavá místa, o kterých se (zatím) moc neví, ale která rozhodně stojí za návštěvu. Seznam zahrnuje dvanáct muzeí, sedm zámků, tři galerie, ale třeba i pivovar, hvězdárnu nebo barokní hřbitov.
»Už za covidu se lidé naučili trávit dovolenou v tuzemsku a začali poznávat a užívat si to, co je za humny. I když v létě mnoho lidí vyrazí k moři, je stále spousta těch, kteří nejen v souvislosti s vysokými cenami a inflací budou volit poznávání krás ČR. Podle našeho nejnovějšího průzkumu plánuje strávit letní dovolenou v ČR 61 % Čechů, chtějí zejména odpočívat a lehce sportovat. Za kulturu, sport a památky plánují Češi letos utratit v průměru kolem tisícovky. Přehled neobjevených skvostů, který každoročně vydáváme, má proto jasný cíl – chceme propagovat méně navštěvovaná, přesto velmi atraktivní a krásná místa, abychom rozložili cestovní ruch do více oblastí,« říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget.
Hlavní město Praha láká například na 68 metrů vysokou Astronomickou věž v Klementinu, nebo na Clam-Gallasův palác na Starém Městě pražském, jednu z nejvýznamnějších barokních palácových staveb v Praze, která leží na křižovatce důležité středověké spojnice Pražského hradu s centrem Starého Města, zvané též Královská cesta.
Milovníci historie a zámeckých komnat se můžou vydat třeba do Ústeckého kraje na jeden z nejmladších a nejmenších zámků v České republice, a to na Státní zámek Velké Březno, který obklopuje jedinečný přírodní anglický park s množstvím vzácných stromů a keřů. Pardubický kraj do svého výběru zařadil zámek Moravská Třebová, Moravskoslezský kraj zase vybízí k návštěvě Albrechtic a zámku Linhartovy.
Na seznam neobjevených skvostů se letos dostalo například i Muzeum Moravské Budějovice z kraje Vysočina, Krkonošské muzeum Jilemnice v Libereckém kraji, Památník Karla Čapka ve Staré Huti ve Středočeském kraji, nebo z Olomouckého kraje Arboretum v Bílé Lhotě v zámeckém parku, což je Národní přírodní památka, která skýtá na 400 druhů vzácných dřevin.
Nechybí ani tip z Plzeňského kraje, který doporučuje navštívit unikát mezi památkami architektury 20. století Semlerovu rezidenci. Jihomoravský kraj zastupuje mezi neobjevenými skvosty Státní zámek Uherčice a Zlínský kraj zmiňuje například Galerii Joži Uprky v Uherském Hradišti
Na výběru destinací spolupracoval CzechTourism s kraji České republiky a portálem Kudy z nudy. Kraje tipovaly taková místa, ve kterých se návštěvnická čísla za rok pohybují v nižších jednotkách či desítkách tisíc a která mají velký potenciál být mezi hojněji vyhledávanými lokalitami.
»Cestovatelské tipy do regionů lidé najdou i na portále Kudyznudy.cz. Ten je jeden z hlavních nástrojů, kterým agentura CzechTourism zdarma pomáhá podnikatelům v propagaci jejich nabídek. V hlavní turistické sezoně stránky zaznamenávají měsíčně až přes 3,5 milionů návštěv. V současnosti je na portále k dispozici téměř 300 tisíc aktivních článků,« doplňuje ředitel odboru marketingu a zahraničních zastoupení České centrály cestovního ruchu-CzechTourism František Reismüller,.
Portál Kudyznudy.cz všechny neobjevené skvosty roku 2023 podrobně popisuje. K dispozici jsou i fotografie, kontakty a aktuální informace o otevírací době nebo ceně vstupného. Neobjeveným skvostům se věnuje taky newsletter, který agentura posílá na více než 360 tisíc registrovaných uživatelů.
(zmk)
Nádherné Česko!