Ochrana přírody má smysl! »Reverse the Red« pokračuje – zoo dál pomáhají zvrátit vymírání druhů na Zemi

Před třemi lety vyhlásil Mezinárodní svaz pro ochranu přírody (IUCN) spolu se Světovou asociací zoologických zahrad a akvárií (WAZA) osvětou kampaň »Reverse the Red«. Toto mezinárodní hnutí prezentuje úspěšné aktivity, jež pomáhají zachraňovat ohrožené druhy, a zároveň podporuje všechny aktéry, kteří se na záchraně podílejí.

Moderní zoologické zahrady hrají významnou roli v obou směrech – jednak pomáhají zvrátit vymírání druhů na Zemi a jednak mají obrovský význam vzdělávací. Ostravská zoo v aktuální tiskové zprávě uvedla, že je spolu s dalšími českými a slovenskými zoologickými zahradami do hnutí od začátku také zapojena. Každoročně si také připomíná Mezinárodní den Reverse the Red Day, který připadá na 7. února.

Název hnutí »Reverse the Red« se dá přeložit jako zvrácení narůstání počtu druhů vedených na mezinárodním Červeném seznamu ohrožených druhů (The IUCN Red List od Threatened Species). Na něm je aktuálně uvedeno přes 166 000 druhů a počet neustále narůstá. Je to téměř o 10 000 více než před cca rokem! Roste i počet druhů bezprostředně ohrožených vyhubením – loni to bylo více než 44 000 druhů, aktuálně je to přes 46 300 druhů. Cílem mezinárodního hnutí je podpořit spolupráci a přímou akci ochranářských organizací, vedle IUCN a WAZA také řady nevládních organizací, nadací a samozřejmě zoologických zahrad a akvárií sdružených ve WAZA. Důležitou součástí je rovněž poukázat na to, že ochrana přírody má smysl. 7. únor byl proto vyhlášen Mezinárodním dnem Reverse the Red Day, v rámci něhož se může veřejnost každoročně seznámit s konkrétními úspěšnými mezinárodními aktivitami, které přispěly k záchraně vybraných druhů na Zemi. Do hnutí je od začátku, tj. od roku 2022, zapojena i ostravská zoologická zahrada.

Podle Komise pro přežití druhů Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN SSC) hrají právě moderní zoologické zahrady a akvária zásadní roli při ochraně biologické rozmanitosti a záchraně ohrožených druhů. Pomáhají tak při snížení počtu druhů vedených v Červeném seznamu IUCN. Jako příklad úspěšného projektu lze uvést například návrat mexických ryb gudeí pomerančových (Zoogoneticus tequila) nebo odvrácení vyhubení ibisů skalních (Geronticus eremita). Také záchrana vikuní (Vicugna vicugna) je ukázkovým příkladem, kdy aktivní ochranářská opatření přímo v terénu pomohla tomuto druhu odvrátit nepříznivou situaci a vikuňa byla v roce 2021 zařazena na tzv. Zelený seznam (Green List), respektive byl zveřejněn její Zelený status (IUCN SSC Green Status), který prezentuje úspěšné obnovování populací ohrožených druhů. Ukazuje se, že ochrana přírody může být efektivní i úspěšná.

Vzhledem k obrovskému počtu lidí, kteří ročně navštíví zoologické zahrady a akvária po celém světě, mají tyto instituce také velmi významnou úlohu při vzdělávání veřejnosti v otázkách ochrany přírody. Různorodými aktivitami motivují své návštěvníky ke zvýšení zájmu o okolní přírodu a environmentálně šetrnějšímu způsobu života a přesvědčují je, že i malé činy jednotlivce může mít dalekosáhlý dopad a že příroda se dá chránit i z »pohodlí« domova nebo třeba návštěvou zoologické zahrady, která je zapojena do ochranářských aktivit.
 
»Návštěvou Zoo Ostrava i dalších českých a slovenských zoologických zahrad tak pomůžete chránit zvířata a rostliny po celém světě. Děkujeme!« dodává ostravská zoo v tiskové zprávě.

(mac)

FOTO – Zoo Ostrava/Monika Vlčková a Markéta Rejlková
 

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy