Zlínské zoo ohlásilo významný chovatelský úspěch v odchovu rovnou dvou druhů pelikánů, a to skvrnozobých a australských. U druhého druhu se podařilo navázat na loňský prvoodchov v rámci českých zoo. Rekordní počet mláďat zaznamenala zlínská zoo letos u mláďat želv ostruhatých. Ze čtyřiadvaceti vajec se vylíhlo již 20 želviček. I zbývající čtyři vejce jsou oplozená, a proto jsou každým dnem očekávána další mláďata. A malý medvěd pyskatý narozený na konci roku se již vydal zkoumat své okolí.
Zlínská zoo chová želvy ostruhaté od roku 2017 a první mláďata se zde vylíhla v roce 2019. Jsou to největší africké suchozemské želvy. Letošní počet vylíhnutých mláďat je rekordní, díky zlepšeným chovatelským podmínkám byla všechna snesená vejce želv oplozena.
Dvě samice a jednoho samce želvy ostruhaté mohou návštěvníci vidět ve zlínské zoo v nedávno otevřené expozici damanů a želv v africké oblasti.
Všech dvacet čtyři vajec samice snesly přímo v expozici. »Pro želvy jsme zde připravili kladiště se šedesáticentimetrovou vrstvou písku, kterou doplnily dvě výkonné UV lampy. Díky těmto zářičům jsme v expozici zajistili teplotu vyšší než 30 stupňů, pod zdroji tepla se želvy mohou nahřát až na téměř 45 stupňů. A především tato skutečnost zajistila, že poprvé v historii chovu byla všechna snesená vejce oplozena,« popsal zoolog Václav Štraub.
Chovatelé vejce podobná menšímu kulatému míčku ihned po snesení odebrali a umístili do líhně. »Dokážeme zde vytvořit optimální podmínky pro líhnutí, navíc zamezíme případnému nechtěnému poškození vajec samicemi,« upřesnil Štraub. Ačkoliv udávaná doba inkubace u želv ostruhatých trvá 90 až 120, ve zlínské zoo se malé želvy začaly líhnout již po 80 dnech. Čerstvě vylíhnuté mládě váží 40 g, je samostatné a nepotřebuje péči rodičů. Malé želvy chovatelé následně přemísťují do terária s teplotou kolem 30 stupňů a s vysokou vlhkostí vzduchu. »Mláďata jsou vitální a dobře prospívají. Po vstřebání žloutkového váčku jim podáváme hlavně seno, listy salátů a najemno nakrájenou syrovou mrkev,« doplnil zoolog.
Domovinou želv ostruhatých jsou suché savany a polopouště jižního okraje Sahary, od Senegalu až po Etiopii. I tento druh je však nyní vzácný a ohrožený vyhynutím. Tyto velké teplomilné želvy mají na každé straně u ocasu dva až tři silné výrůstky, které připomínají ostruhy. Odtud pochází jejich české druhové jméno. Hmotnost samců se v dospělosti pohybuje kolem 90 kg, délka krunýře bývá 80 cm. Samci mohou být o třetinu větší než samice. Jsou to dlouhověká zvířata, dožívají se 50 až 70 let.
Zlínská zoo v současné době chová 5 druhů suchozemských želv. Asii zastupují želvy mohutné a podlouhlé, Afriku želvy ostruhaté a pardálí, Jižní Ameriku želvy pralesní.
Na začátku letošního roku se vylíhla dvě mláďata pelikánů australských a jedno mládě pelikánů skvrnozobých. V obou případech se podařilo zlínské zoo navázat na předchozí chovatelské úspěchy. V případě pelikána australského se v loňském roce jednalo dokonce o prvoodchov v rámci českých zoo. O úspěšný odchov mláďat se nestarají jen opeření rodiče. Zlínská zoo již několik let volí u pelikánů i variantu umělé inkubace vajec a následného odchovu mláďat. Tento postup je náročný, ale přináší velké úspěchy.
»Tento postup je náročný, ale přináší velké úspěchy. Malý pelikán se vylíhne po 36 dnech a váží 120 gramů. Zpočátku jej chovatelé krmí pětkrát denně, postupně se četnost krmení snižuje. Při odchovu kromě čerstvých rybek používáme také ryby, které vyvrhli dospělí ptáci. Mláďatům tak doplníme enzymy potřebné k jejich zdárnému trávení,« upřesnil Štraub. Od třetího dne věku se mládě nakrmí již samo. Díky výživnému jídelníčku velmi rychle zvyšuje i svoji hmotnost. Během jednoho měsíce se jeho váha posune až na 2 kg.
V kolekci Zoo Zlín návštěvníci objeví tři druhy pelikánů – australské, skvrnozobé a bílé. V současné době jsou pelikáni umístěni ve vyhřívaném zimovišti v chovatelském zázemí. »Všechny tři druhy chováme v jedné velké místnosti, kterou jsme pouze rozdělili pletivovými díly. Pelikáni totiž hnízdí ve velkých koloniích, proto je právě tento způsob chovu mimořádně přínosný pro stimulaci ptáků k hnízdnímu chování,« řekl Štraub.
Pelikáni skvrnozobí obývají mokřady jihovýchodní Asie. V současné době patří mezi nejméně početný druh ze všech osmi druhů pelikánů, poslední odhady hovoří o populaci 3 500 ptáků. Domovinou pelikánů australských jsou vodní plochy ve vnitrozemí a na pobřeží Austrálie, Nové Guiney nebo Fidži. Globální populace je prozatím stále početná. V rámci evropských institucí je však návštěvníci uvidí pouze v osmi zoo.
Od 1. března se prodloužila otevírací doba areálu zoologické zahrady pro návštěvníky do 17 hodin.
(mac)
FOTO – zoozlin.eu, Facebook/ZOO a zámek Zlín – Lešná