V hodonínské zoo se narodilo v letošním roce již druhé mládě ohroženého přímorožce arabského. V minulém století se tato zvířata ocitla na pokraji vyhubení, ale dnes se je díky záchovným programům zoologických zahrad daří vracet zpět do přírody. Mláďata těchto oryxu se rodí jako jediná z antilop s malými kožovitými růžky. Přímorožce arabské můžete v rámci České republiky vidět pouze v Zoo Hodonín.
Přímorožec arabský nazývaný též oryx arabský byl asi před 50 lety v přírodě vyhuben kvůli rozmachu ropných polí na arabském poloostrově. Podařilo se jej zachránit díky záchovným programům zoologických zahrad a dnes se jej daří postupně vracet do farem a přírodních rezervací. Stále však více těchto zajímavých zvířat žije v lidské péči.
V současnosti v České republice chová přímorožce jako jediná pouze Zoo Hodonín, a to od roku 2016, kdy ze zoo v Curychu přivezla dvě samice. K nim později přibyl samec z britského Marwellu. Návštěvníci je mohou sledovat ve dvou různých výbězích. »V základním stádu je samec a dvě samice, které každoročně odchovávají mláďata. Dnes máme celkem devět zvířat, poslední mládě přišlo na svět minulý týden. O tři naše samice přitom projevila zájem italská Zoo Valcorba. V současné době jsou hotová veškerá vyšetření před transportem naplánovaným na polovinu dubna,« uvedla zooložka Zdenka Vavrysová.
První letošní mládě přímorožce arabského se narodilo 17. ledna a po dvou loňských samičkách se jedná a o samečka. Druhým letošním přírůstkem je samička narozená minulý týden ve čtvrtek.
Přímorožec arabský (Oryx leucoryx) je býložraví, živí se trávou, kořínky a listy ze stromů, a jako pouštní a stepní zvíře dokáže téměř beze zbytku zužitkovat vodu z potravy. Umí také vycítit déšť a za vodou putovat. Tento druh antilopy je nižší postavy a žije v menších stádech. Má bílo až bílobéžově zbarvené tělo s nápadnou kresbou v obličeji. Samice rodí jedno mládě po osmiměsíční březosti. Přímorožci jsou jediné antilopy, které se rodí s malými růžky obalenými kožnatým vakem. U dospělých jedinců mohou dlouhé rovné rohy dorůstat délky až 80 centimetrů a mohou sloužit při odstrašování i jako zbraň. V dospělosti mívají tito přímorožci váhu 70 až 80 kilogramů a na délku i výšku měří až 1,5 metru.
Marcela Špičková
FOTO – Zoo Hodonín