Hříbě zebry bezhřívé se poprvé v uplynulý pátek prošlo venku ve velkém výběhu v Zoologické a botanické zahradě města Plzně. Samička se narodila 16. ledna v zázemí pavilonu afrických kopytníků a má se čile k světu, uvedla na svém facebooku zoo.
Matkou pruhované samičky je zkušená osmnáctiletá Tosia a otcem třináctiletý Kim.
Zebry bezhřívé Zoo Plzeň chová od roku 2020 v rámci spolupráce zejména českých a slovenských zoo, kdy byli dovezeni rodiče hříběte z polské Zoo Borysew. V tom samém roce byl zároveň ukončen dlouholetý chov zeber Chapmanových.
Hříbě bylo až do pátku 17. února očím návštěvníků skryto v teplé stáji. Právě v pátek nastalo totiž příznivé počasí na první venkovní procházku. »Chodit ven v zimním období bude i nadále, ale na kratší dobu,« ujistili chovatelé.
Druhové jméno zebra získala díky redukované hřívě, kterou zvíře téměř ztrácí ve dvou až třech letech stáří. U samců může dojít až k úplné ztrátě hřívy. Tento největší poddruh zebry stepní má široké černé pruhy, které směřují až ke kopytům.
Zebra bezhřívá jev současné době nejohroženějším poddruhem zebry stepní. S největší pravděpodobností se vyskytuje pouze na savanách a v křovinatých oblastech v severní a severovýchodní Ugandě. V minulosti sahal areál rozšíření zebry stepní i do sousedních států, Súdánu a Keni. V posledních letech zde však nebyl tento poddruh pozorován a je tedy velmi pravděpodobné, že se zde již nevyskytuje.
Zebra bezhřívá žije v rodinných skupinách o velikosti 6–20 jedinců. Vůdčí klisna vede hierarchicky uspořádané stádo, které uzavírá jeden dospělý samec. Mladí samci se seskupují do tzv. mládeneckých stád. Klisna rodí po roce březosti jedno mládě, které dospívá ve stáří 12 měsíců. Zebra se může v lidské péči dožít 20–40 let.
(mac)
FOTO – Zoologická a botanická zahrada města Plzně/František Maňhal a Kristýna Rothová, Facbook/Zoo Plzeň/ Olga Kezniklová