Víkend Křišťálového údolí otevře potřetí veřejnosti dveře do skláren, uměleckých škol a muzeí v Libereckém kraji. Novinkou letošního ročníku je rozdělení na samostatný program v sobotu 12. listopadu a v neděli 13. listopadu. Poprvé se připojí také Poláci, prohlídky v češtině nabídne v neděli Huť Julie v Piechowicích a také Krkonošské muzeum v Jelení Hoře, kde je stálá expozice skla, řekl mluvčí krajského úřadu Jan Mikulička.
Křišťálové údolí (Crystal Valley) je projekt Libereckého kraje na podporu cestovního ruchu a místních sklářských a bižuterních firem. Kraj je oblíbenou turistickou oblastí, tisíce návštěvníků do něj každoročně míří za přírodou a sportem, má však ve světě unikátní postavení ve sklářské a bižuterní výrobě a výrobě šperků. Napříč krajem je zhruba 160 sklářských, bižuterních a šperkařských firem, živnostníků, muzeí a škol, a právě ty by měly být hlavním turistickým lákadlem. Kraj proto před třemi lety získal od sklářské firmy Preciosa ochranné známky Křišťálové údolí.
»Podívat se do sklářských provozů je pro místní i návštěvníky stále atraktivnější. Najednou člověk vidí, jakou práci dá vyrobit skleničku, vázu či skleněný šperk. Lidé mají možnost na akcích Křišťálového údolí poznat tradici sklářské výroby našeho kraje, která je stále živá a nenabízí jen pohled do historie, ale je výsostně současná a moderní,« doplnila náměstkyně hejtmana pro kulturu a cestovní ruch Květa Vinklátová.
Sobotní program otevře návštěvníkům dveře 21 provozů, muzeí i škol na Českolipsku. Lidé se mohou vydat do velkých skláren jako Crystalex nebo Preciosa Lighting, ale i do malých hutí, jako je třeba ta, kterou provozuje Jiří Haidl ve Svojkově nedaleko Sloupu v Čechách, nahlédnou do designérského studia brusiče skla Aleše Zvěřiny v Novém Boru. Otevřená budou muzea i sklářské školy v Novém Boru a Kamenickém Šenově nebo Křišťálový chrám v Kunraticích u Cvikova.
Nedělní program se soustředí na výrobce v Jizerských horách, Českém ráji a Krkonoších. Představí se tři desítky subjektů, kromě jiného například Preciosa v Desné, výrobce vánočních ozdob Glassor v Liberci nebo Jan Pesničák v Josefově Dole. Otevřena bude i výstava Zdeňka Lhotského v Železném Brodě nebo dílna Josefa Novotného v Heřmanicích u Frýdlantu. Turisté mohou zamířit také například do firmy Rautis v Poniklé, kde vyrábějí perličkové skleněné ozdoby zapsané na seznamu UNESCO.
(mac, čtk)
FOTO – crystalvalley.cz, ČTK/Radek Petrášek a Josef Omelka