Kam se schovat před vedrem nebo deštěm a přitom si užít spoustu prima hraní?

AKTUALIZOVÁNO

Ve zlínském Baťově institutu je o letních prázdninách otevřená herna Česká hračka. Děti i dospělí návštěvníci si v ní mohou hrát s hračkami, které se vyráběly v tehdejším Československu v 70. a 80. letech minulého století, sdělila organizátorka Věra Stojarová.

»Návštěvníci si pohrají se stavebnicemi Merkur, Seva, Igráček, deskovými hrami v retro designu, oranžovými Tatrovkami, stavebnicí Walachia, Mozaikami, dřevěnými hračkami Detoa, plechovými hračkami Kovap, houpacím kohoutem a mnoha dalšími hračkami,« vylíčila Stojarová. Herna je otevřená denně do 31. srpna.

»I letos jsme na léto v Inspiraci Zlín vymysleli zábavu pro malé i velké návštěvníky. Rodiče mohou ukázat dětem hračky, se kterými si hráli jako malí. Protože se tyto hračky ze 70. a 80. let vyrábí dodnes, mohla tak vzniknout unikátní retro herna. Tentokrát si návštěvníci nebudou hračky jen prohlížet, jak je tomu u retro výstav zvykem, ale budou si s hračkami přímo hrát,« ujistila Stojarová.

Zajímavostí jsou podle ní například plastové hračky z dílny Směr Praha. »Každý si jistě pamatuje Kloboučku Hop, bludiště, logickou hru patnáctku a samozřejmě kachničku nebo zaoceánský parník designéra Viktora Fixla. Nechybí ani oranžová tatrovka, se kterou si na pískovišti hrály téměř všechny děti. Předlohou byla tehdejší Tatra 148, která se vyráběla v 70. letech v Kopřivnici. Tatrovka se vyrábí dodnes a dokonce v mnoha dalších barevných a tvarových provedeních. Přichystané jsou také deskové hry a mezi nimi samozřejmě Dostihy a sázky,« uvedla organizátorka. Autor Ladislav Mareš se v roce 1984 nechal inspirovat hrou Monopoly a zajímavostí této hry je skutečnost, že ve hře jedná o koně, kteří opravdu žili.

Děti si vyzkouší také napojování takzvaných céček. »První céčka vznikla v jabloneckém podniku na výrobu bižuterie a měla sloužit jako řetízek na sukýnky, ale nápad se neuchytil. O deset let později se céčka začala nabízet jako závěsy, to se ale také moc neujalo. Obrovských hromad céček si ve firmě začaly všímat děti, a tak se zrodil nápad, že se céčka mohou používat jako hračka nebo náramky, náhrdelníky a kluci s céčky hráli čáru,« upřesnila Stojarová.

V herně je také plechový traktůrek na klíč.  Ten letos slaví už neuvěřitelných 65 let. Traktůrek je oproti originálnímu Zetoru pětadvacetkrát zmenšený. Výtvarný návrh na podobu traktůrku navrhl profesor Václav Kubát. Tento traktůrek byl součástí Československé expozice na Expo 1958 v Bruselu. Kouzlo traktůrku je v tom, že opravdu funguje, volant natáčí přední kola a má tři rychlosti dopředu a zpátečku. Stačí natáhnout klíčkem, zařadit a už frčí. Plechové hračky dodnes vyrábí firma Kovap, úplně stejně, jen za použití modernějších technologií a materiálů.

A když se bavíme o kovu není zde opomenuta ani stavebnice Merkur. Od jejího vzniku uplynulo už 102 let. Tehdy Jaroslav Vancl založil firmu Inventor a pod stejným názvem si patentoval dětskou kovovou stavebnici. Díly k sobě byly zprvu spojovány háčky a v této podobě byla stavebnice prodávána prvních pět let. Poté se přešlo na systém šroubků a matiček, který je používán dodnes. Ve třicátých letech minulého století zažíval Merkur boom. A i legendární Igráčci už čekají na své dětské i dospelé hráče.

Prázdninovou hernu Česká hračka naleznete ve zlínském Baťově institutu v druhém podlaží budovy 15 v sále B a předsálí. Otevřeno je denně o 10 hodin do 18 hodin. Vstup pro dospělého jednotlivce je 70 korun, rodinné vstupné činí 250 korun.

Doprovodný program Korálkování s Detoa proběhne v kavárně 15. budovy 18. srpna od 15 hodin do 18 hodin a speciální doprovodný program Igráčkova dílnička čeká na návštěvníky 25. srpna ve stejném čase na stejném místě. V Igráčkově dílničce si budou moci děti vytvořit design svého vlastního Igráčka.

(mac)

FOTO – 14-15.cz, Facebook/14|15 Baťův Institut/Milan Mikšík, zlin.eu, ČTK/Patrik Uhlíř, Dalibor Glück

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy