Ve středu se v pražské zoologické zahradě konala poslední »melounová středa«. Tato speciální komentovaná venkovní krmení velkých želv melouny vedla vrchní chovatelka plazů Nataša Velenská. Cílem bylo zábavně a poutavě informovat návštěvníky o úžasných želvách obrovských i sloních a samozřejmě zpestřit jídelníček těmto obrům mezi želvami.
Vodní meloun obsahuje vysoké množství cukru, a tak je pro želvy opravdu jen sezónním zpestřením nad rámec jejich běžného jídelníčku.
»Pro želvy je vodní meloun rozhodně zpestřením jejich jídelníčku. Kromě sladké dužiny nepohrdnou ani zelenou slupkou, a tak se jedná o naprosto bezezbytkové krmení,« uvedla Velenská.
Na melounech si během léta při melounových středách pochutnávali všechny velké želvy, jak samci, tak samice želvy sloní a želvy obrovské. »Celkem to každou středu vycházelo na 30 kilogramů melounů na dvě tuny živé váhy,« upřesnila jejich chovatelka.
Přesto, že želvy nemají zuby, ani tvrdá slupka vodního melounu pro ně není výzvou. »Vrchní chovatelka plazů Nataša Velenská během výkladu meloun spravedlivě rozdělovala a navíc s mateřským zájmem kontrolovala, aby si každá želva ukousla jen takové sousto, které zvládne spolknout,« řekla svůj postřeh u krmení želv fotografka Zoo Praha Tereza Šolcová.
Pro velký zájem se komentovaná krmení ve venkovním výběhu Pavilonu velkých želv budou konat i příští rok, a tak budete mít příležitost se tohoto jedinečného krmení zúčastnit i vy. Nicméně želví svěřence můžete navštívit i nyní. Za teplého počasí budou stále chodit do venkovního výběhu, a pokud je nenajde tam, ve vnitřní expozici Pavilonu velkých želv je rozhodně nepřehlédnete.
Je mezi nimi i vůdčí želví osobnost, dominantní třicetiletý samec želvy obrovské Toro Atacando, což v překladu znamená Útočící býk, který kromě věku má i úctyhodnou váhu přes dva metráky, a je tak ze všech želv obrovských největší.
Návštěvníci se tak mohou a na vlastní oči se přesvědčit, jak mohou být želvy hravé a akční.
»Želvy nesledují chováním, které vypadá jako páření nebo pokusy o ně, pouze reprodukci. Je to pro ně spíše sociální akt. Jsou to společenští tvorové, dávají tím najevo svou náklonnost a velmi k sobě v tomto směru lnou,« upřesnil chování želv v době námluv (na jaře) kurátor Velenský.
Želva obrovská je posledním ze zhruba deseti druhů obřích želv, které původně obývaly ostrovy v Indickém oceánu. Žije na odlehlém atolu Aldabra, díky čemuž byla částečně uchráněna od vybíjení, které v 16. – 19. století velké želvy postihlo. Dnes se ze svého domovského ostrova, kde je již přes 100 let velmi přísně chráněná, vysazuje i na ostatní ostrovy, na kterých dříve žily jiné druhy. Proto je možné se s ní dnes setkat i na Seychelách, Maskarénách a jinde. Želvy obrovské jsou býložravci a vystačí si s velice chudou vegetací. Pro ekosystémy svých ostrovů jsou velice důležité, protože semena některých stromů a keřů bez průchodu jejich trávicím traktem nemohou vyklíčit.
Plocha Pavilonu velkých želv činí 422 metrů čtverečních, plocha výběhů je 1370 metrů čtverečních. Střecha pavilonu je tvořená zčásti železobetonovou skořepinou a zčásti ocelovou konstrukcí s polykarbonátem, a je ze dvou třetin osázená zelení. Pavilon je vytápěn pomocí tepelných čerpadel a podlahového topení.
(mac)
FOTO – Zoo Praha/Petr Hamerník a Tereza Šolcová, Tomáš Adamec, Facebook/Miroslav Bobek, veřejný profil, Facebook/Zoo Praha, návštěvnice Zoo Praha/Angelika Tomečková, Facebook/Prague Zoo