Víte, co má Hurvínek o tomto víkendu společného s Pražskou zoologickou zahradou? Dnes a zítra se ve Vzdělávacím centru Zoo Praha odehraje celkem čtyřikrát představení Hurvínek a král Blecha. No a před, ale i po představení se můžete nechat pohltit třeba mláďaty, která zvídavě objevují venkovní expozice, nebo se dovědět něco nového o orangutanech. Právě ti totiž dnes slaví Mezinárodní den orangutanů.
První dnešní loutkové představení Hurvínek a král Blecha ve Vzdělávacím centru Zoo Praha, které je kousek od hlavního vchodu, začne ve 14 hodin a druhé odstartuje v 16 hodin a 30 minut a zítra přesně ve stejných časech. Vstupenky na tuto inscenaci je možné si zakoupit o víkendu přímo ve Vzdělávacím centru od 13 hodin. Nutné je také podotknout, že sál ve vzdělávacím centru zoo není číslovaný.
A o čem vlastně představení Hurvínek a král Blecha je?
Dozvíte se v něm, co všechno se stane, když vládce země zestárne, začne se nudit, moci se ujme proradná krvežíznivá blecha a rádcové odsouhlasí cokoliv, jen aby si udrželi svá místa. Hurvínek, Mánička, Spejbl, paní Kateřina opět zasahují tentokrát v království, kde zavládl zmar a tupost. Otázkou zůstává, zda paní Kateřina dokáže uvařit repelent proti hlouposti a jestli bude fungovat. Kéž by, protože pak nastane revoluce…
Loutkový příběh je určen pro diváky od šesti let a všechny kousavé blešky, co jich jen na světě je. Přibližná délka představení je 70 minut i s přestávkou.
Milé dámy, milí páni
chcete se smát? Kdo vám brání?!
Přijďte shlédnout ještě dnes
Spejblův nový vynález:
BLEŠÍ CIRKUS! To je věc!
No a před představením nebo po něm se můžete seznámit s orangutany chovanými v Zoo Praha a zjistit třeba, jak můžete pomoci jejich ohroženým volně žijícím příbuzným právě vy. Dnes je totiž Mezinárodní den orangutanů, a tak Zoo Praha pro své orangutaní chovance připravila předání nového enrichmentového prvku ve 14 hodin 30 minut ve vnitřní expozici pavilonu Indonéské džungle. Dnes již od 10 hodin probíhá až do 16 hodin bohatý doprovodný program i herní stanoviště pro nejmenší.
Speciální komentované setkání u orangutanů proběhne dnes ještě ve 13 hodin ve venkovní expozici Indonéské džungle.
Pokud orangutani nejsou váš šálek kávy, můžete se zaměřit třeba na dvě krásně vybarvená mláďata kriticky ohrožené antilopy – adaxe, která najdete poblíž horní stanice lanovky. Samička se narodila v červnu a celkem nově jí dělá společnost druhé mládě – sameček, který se narodil 3. srpna.
Vzácný sob karelský je jediný divoký poddruh soba, který se v Evropě chová a množí v lidské péči. Na začátku 20. století byl tento lesní poddruh soba dokonce považován za vyhubeného. V expozičním celku Severský les uvidíte dvě letošní mláďata, a to květnovou a červnovou samičku.
Jedno ze tří mláďat bonga horského osiřelo, avšak ostatní samice ve výběhu jsou ochotné nechat malou samičku napít svého mléka. Částečně umělému odchovu pomáhá i to, že mládě je přirozeně zvídavé a kromě mléčné náhražky přižírá již po vzoru ostatních i pevnou stravu.
»Krátce po porodu nejmladšího mláděte (samičky), došlo u čtrnáctileté matky Maureen k částečnému výhřezu dělohy a bylo nutné jí v narkóze provést veterinární zákrok. Bohužel ve dnech, které po tomto zákroku následovaly, byla Maureen ve špatném stavu a nepřijímala potravu. Po několika dnech Maureen k naší velké lítosti uhynula a zdálo se, že tím bude zpečetěn i osud jejího mláděte. Malá samička však o svůj život úspěšně bojovala. Díky zapojení do stáda začala ještě před smrtí Maureen pít u obou dalších samic – matek předchozích mláďat – a jedna z nich ji dokonce bránila jako svou vlastní. To rozhodlo: Začlenění mláděte do skupiny do značné míry eliminovalo negativní vliv standardního umělého odchovu, tedy problémy s trávením. Krmiváři zajistili dodávku kozího mléka, a navíc mládě nadále vydatně připíjí mateřské mléko u obou ‚tetiček‘,« popsal Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.
Malému Tikovi bude již brzy rok. Jde o mládě vzácně chovaných ohrožených chápanů středoamerických, které můžete pozorovat na Opičích ostrovech v dolní části zoo. Mláďata chápanů se osamostatňují pomalu, starostlivá matka Talula ho tak stále nosí. Postupně se však pokouší pohybovat i sám.
s matkou Talulou. Současná fotografie
Doslovný překlad anglického pojmenování chápanů zní »pavoučí opice« a na první pohled není těžké uhodnout proč. Dlouhé končetiny a ocas využívají při houpavém pohybu mezi stromy v korunovém patře tropických lesů. Ve volné přírodě se vyskytují od jihovýchodního Mexika po severozápadní Kolumbii.
Po roztomilém mláděti urzona kanadského – samičce, která se narodila 25. dubna, můžete zapátrat v expozici naproti vchodu do Indonéské džungle. Samička roste a má se k světu. Ve věku necelých čtyř měsíců už je samička urzona velmi samostatná. Na matce se malí urzoni stávají plně nezávislí zhruba v pěti měsících.
Zajít se můžete podívat i na čtyři nejmladší přírůstky ve skupině surikat, která se začala vydávat z podzemních nor na průzkum světa. Jedná se o mláďata narozená 19. července. Kromě nich si v expozici u Afrického domu můžete všimnout i jejich starších sourozenců, kterým jsou momentálně tři měsíce. Surikaty žijí v koloniích, jejichž příslušníci v noci společně odpočívají v norách. Nejmladší mláďata jsou potomky vůdčího rodičovského páru skupiny surikat, který tvoří samice Kimmy a samec Cody.
(mac)
FOTO – spejbl-hurvinek.cz, Zoo Praha/Petr Hamerník a Oliver Le Que