Do ČR dorazila první vombatí samička. Pražská zoo slibuje i další lákadla

Do České republiky přicestovala první samička vombata obecného. Tým Zoo Praha ji v polovině týdne přivezl z kodaňské zoologické zahrady. Čtyřletá Winkleigh utvoří chovný pár s dvouletým samcem Cooperem. K vidění bude v expozici Darwinův kráter zhruba od poloviny května po uplynutí povinné podovozní karantény. Nicméně se můžete do Zoo Praha přijít podívat, třeba jak rostou letošní mláďata antilopy vrané, anoa nížinného, luskounice Šiška, nebo navštívit zajímavého člunozobce, či tajemného binturonga. Podívat se můžete, i jak se daří letošním oslavencům 34letému leguánu kubánskému Pepínovi nebo více než pětileté samici ďábla medvědovitého Nutmeg. A o vzácných zástupcích řádu papoušků se více dozvíte během nedělní návštěvy Rákosova pavilonu.

»Příchod vombatů z Tasmánie do Evropy zkomplikovala pandemie covidu, a tak sameček Cooper zůstával v Darwinově kráteru bez partnerky. To se nyní změní,« řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Podle něj se Cooper mezitím stal hvězdou návštěvníků, dnes je proto součástí kampaně Seznamte se, která podobné zvířecí osobnosti pražské zoo představuje. »Nepochybuji o tom, že i Winkleigh si získá zájem návštěvníků Zoo Praha a že časem je snad potěší i mládě našeho vombatího páru,« dodal Bobek.

Winkleigh se narodila v únoru 2019 v Trowunna Wildlife Sanctuary v Tasmánii. Stejně jako Cooper patří k tasmánskému poddruhu vombata obecného, který se oproti kontinentálním vombatům vyznačuje šedší srstí, menším vzrůstem a díky tamnímu chladnějšímu klimatu i lepší snášenlivostí českého podnebí.

Vombat obecný je nejbližším příbuzným koaly, obývá Tasmánii a vlhčí oblasti Austrálie. Za potravou, kterou tvoří převážně různé druhy trav, se vydává zpravidla v noci. Své teritorium si značí trusem, který má neobvyklý tvar krychle. Velkou část života tráví vombati hloubením podzemního systému nor a chodeb. Z tohoto důvodu mají samice vak obrácený otvorem dozadu, aby mládě nezasypávaly hlínou.

Jak povyrostla mláďata antilopy vrané a kolik jich přibilo do »školky«, kterou mláďata antilop vytváří tím, že se drží u sebe, se můžete přesvědčit na vlastní oči v jejich venkovním výběhu poblíž Pavilonu hrochů.

Mláďata v případě ohrožení chrání všechny samice a minimálně jedna ze stáda na ně vždy dohlíží. Mláďata antilopy vrané se rodí béžová, aby byla v počátcích života dobře maskovaná ve vysoké trávě. Tmavé zbarvení získávají během dospívání.

Ve venkovním výběhu antilop vraných nyní můžete pozorovat celkově tři mláďata a čtyři samice. Zoo Praha pravidelně odchovává tento kriticky ohrožený poddruh tohoto afrického kopytníka.

Leguán kubánský Pepíno přišel do Zoo Praha 24. března před 31 lety. Tehdy ho zahrada získala už jako dospělého přes chovatele přímo z Kuby, kde je tento druh ještěra endemitem ohroženým vyhubením.

Pepíno se hned rok po svém příchodu stal otcem prvních mláďat a současně je tak zakladatelem evropského chovu a číslem 1 v plemenné knize, kterou nyní pražská zoo i spravuje. Jeho geny mají dnes stovky leguánů. Pepína najdete v Pavilonu šelem a plazů v dolní části areálu.

Byť leguáni jeho druhu dostávají především zeleninu, chovatelé přiznávají, že pro jubilanta mají slabost a Pepíno tak občas mlsá i na sladkých hroznech či mazlavých banánech, které má vůbec nejraději.

Ve výběhu anoa nížinných v horní části zoo aktuálně uvidíte již měsíční mládě. Je to samička a na svět přišla 15. března s pořadovým číslem 12. Její rodiče jsou už úctyhodného věku, jelikož matka Goa je osmnáctiletá a otec Yannick dokonce dvaadvacetiletý. Chovatelé jsou tedy rádi, že se jim podařilo tato solitérně žijící zvířata úspěšně spojit.

Anoa nížinný je nejmenší tur v chovech a ve všech evropských zoo žije pouze 35 jedinců. Přírůstku se za posledních 12 měsíců dočkaly kromě pražské zoo jen dvě další zoologické zahrady. V přírodě žije anoa jen v podmáčených lesích indonéského ostrova Celebes (Sulawesi). V důsledku lovu jeho počty výrazně poklesly, je zařazen v kategorii ohrožený a v Indonésii je nyní intenzivní snaha o jeho ochranu.

V chovech je člunozobec africký velmi ojedinělý zástupce vodních ptáků. V roce 2010, kdy mohli návštěvníci Zoo Praha poprvé obdivovat vyto zajímavé ptáky (tehdy samce Koronga a samici Okomo), žilo v zoologických zahradách celého světa pouhých 35 jedinců. Dnes je v evropských zoo pouhých devět jedinců ve čtyřech institucích. Člunozobce naleznete v pražské zoo v expozičním celku Ptačí mokřady za Pavilonem šelem a plazů.

Samici ďábla medvědovitého Nutmeg je přesně pět let. Z hlediska svého druhu se již dostává do kategorie »zasloužilý tasmánský čert«, jelikož jejich průměrná délka života v přírodě je odhadována na šest let. To ji však neubírá na její pověstné průbojnosti. Holé boltce ďáblů jsou růžové, ale pokud se ďábel rozčílí, zrudnou. Jeho čelisti jsou vyzbrojené impozantním chrupem a dokáže je široce rozevřít a to až do úhlu 80 stupňů. V poměru ke své velikosti mají ďábli nejsilnější stisk ze všech savců a jediným kousnutím zvládnou drtit kosti. Ďábli medvědovité můžete obdivovat v expozici Darwinův kráter.

Pestře zbarvení loriové z voliér na Papouščí stezce vybízejí také k návštěvě. O vzácných zástupcích řádu papoušků se více dozvíte během nedělní návštěvy Rákosova pavilonu. Jeho bezplatné prohlídky s průvodcem začínají v 10, 13 a 15 hodin u voliéry nestorů kea.

Centrem výskytu loriů je indomalajská oblast včetně Nové Guineje a Austrálie. Jsou to pospolití papoušci, přičemž hejno je tvořené páry, které spolu žijí trvale. Lori žlutoskvrnný se vyskytuje na východě Austrálie.

Loriové představují zvláštní skupinu papoušků, kteří našli zalíbení ve sladkém květním nektaru. Lori horský bývá považován za poddruh loriho mnohobarvého, který patří k nejpestřeji zbarveným papouškům vůbec. Žije ve východní Austrálii a na některých přilehlých ostrovech. Jeho oblíbenou potravou je nektar a pyl blahovičníků.

Ara hyacintový je největší letuschopný papoušek na světě. Ve své domovině, tedy v tropických lesích Jižní Ameriky patří k významným šiřitelům semen.

(mac)

FOTO – Zoo Praha/Petr Hamerník, Oliver Le Que a vš

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy