Archeoskanzen v Modré na Uherskohradišťsku provoní zítra med a medovina. Akce nazvaná Den medu a medoviny se tam uskuteční už podevatenácté. Klade si za cíl vyzdvihnout práci domácích včelařů, návštěvníci ale budou moci ochutnat také med a medovinu ze zahraničí, řekl správce archeoskanzenu Lubomír Sláma.
»Snažíme se propagovat práci se včelami, protože si vážíme včelařů a víme, jak jsou včely pro náš život důležité. Snažíme se k tomu touto formou přitáhnout širší veřejnost i mládež,« uvedl Sláma.
Program zahájí v 10 hodin medový jarmark s nabídkou medů, medoviny, medového piva, medových oplatek a dalších včelích produktů. O hodinu později začne ochutnávka medů. »Jak pracovníci archeoskanzenu a naši známí a podporovatelé jezdí na dovolené po světě, tak nám svážejí různé vzorky medů. Máme tady med z Rumunska, Srbska, Itálie, je tady i australský kaštanový med. Jsou to zajímavé vzorky,« řekl Sláma. Vzorků medů podle něj bude 30 až 40.
Ve 14 hodin začne košt medovin. Pořadatelé nabídnou zhruba 50 vzorků. Od 15 hodin změří zájemci dovednosti v lukostřelbě a utkají se o titul Modřanské žihadlo. Připravena bude také soutěž ve stloukání másla nebo vernisáž obrazů a fotografií nazvané Oči mé, oči tvé. Pro děti pořadatelé přichystají dílničky, kde si vyzkoušejí výrobu svíček ze včelího vosku. Organizátoři připravili i kvíz nebo ukázku výroby takzvaného klátového úlu. Chybět nebude ani jízda na koni.
Archeoskanzen v Modré je v sousedství poutního místa Velehrad v místě původního velkomoravského osídlení. Napodobuje slovanské opevněné sídliště z doby Velké Moravy. Areál tvoří stavby, jejichž části zahloubené do země mají předlohy ve skutečných archeologických objektech. Nadzemní části jsou rekonstrukcemi, které vznikly na podkladě konkrétních nálezů.
Loni archeoskanzen navštívilo přes 74 000 lidí. »Číslo bylo malinko ovlivněné koronavirem. Přes prázdniny nám chyběli návštěvníci ze Slovenska, v květnu a červnu zase školní výlety,« dodal Sláma. Letos proto podle něj očekávají v archeoskanzenu vyšší návštěvnost.
(mac, čtk)
FOTO – archeoskanzen.cz, ČTK/Dalibor Glück, pixabay