Jedním z nejznámějších a nejbarvitějších indických svátků je Diwali – svátek světel, který můžete oslavit zítra v pražské zoo, a také přivítat zdejší nové obyvatele. Jsou jimi největší hlodavci na světě kapybary. Do pražské zoo se vrací po deseti letech, řekl Filip Mašek, tiskový mluvčí.
Podle hinduistické legendy, svítí hlavně na severu Indie při svítku Diwali celou noc nespočet světel (původně hlavně kolem cest), která ukazují Rámovi cestu z jeho čtrnáctiletého vyhnanství domů do hlavního města Ajódhja. Na jihu Indie se jedná o oslavu porážky zlého démona Narakásury, kterého porazil sám Kršna. Každopádně svátek Diwali – svátek světel je symbolem vítezství dobra nad zlem.
Údolí slonů v Zoo Praha s hinduistickým chrámem Ašrám je proto ideálním místem, kde si svátek Diwali připomenout. Zítra v 17 hodin a 5 minut se před Vzdělávacím centrem poblíž hlavního vchodu uskuteční úvodní taneční vystoupení Rasabihari Dasi v interpretaci tanečnice Bharata Natyam a magická atmosféra svátku Diwali bude pokračovat lampionovým průvodem, který 17 hodin a 15 minut odtud vyrazí okolo tučňáků, mravenečníků a dále zamíří po Zakázance k Oboře a odtud do Údolí slonů, kde bude krásně nasvícený hinduistickým chrámem Ašrám a končí v 18 hodin o kousek dál u restaurace Gulab zaměřené právě na indické speciality v horní části zoologické zahrady poblíž Údolí slonů, kde se v 18 hodin uskuteční první světelná show a druhá bude následovat o půl hodiny později.
Každý, kdo zítra přijde do pražské zoo od 16 do 17 hodin s vlastním LED lampionem, bude mít vstup do zahrady za korunu. Zoo však upozorňuje, že účast je možná pouze s lampiony s led žárovkou a nebude možné se účastnit průvodu s lampionem s klasickou svíčkou. Pro akci
Pro tuto akci bude otevřen jen hlavní vchod, počítejte prosím s dostatečnou časovou rezervou na příchod do zahrady. Po zahájení průvodu již nebude možné do zahrady vstoupit! Upozorňujeme, že po zahájení průvodu není možný samovolný pohyb po zoo.
Nicméně indických svátek světel Diwali si můžete v pražské zoo užít již mnohem dříve, i když ne zrovna za jednu korunu. Zítra budou od 10 do 16 hodin probíhat komentovaná setkání u indických zvířat a to dle rozpisu:
- V 10 hodin krmení supů mrchožravých u Skalního masivu
- Ve 12.30 krmení takinů u Pláně
- Ve 13.15 setkání u slonů v Údolí slonů
- Ve 14 hodin setkání u lvů u Pavilon šelem a plazů
- V 15 hodin setkání u gaviálů a želv v Čambal
Nejen děti si budou moci od 12 do 16.45 hodin ve Výtvarné dílně v blízkosti Vzdělávacího centra vyrobit papírový lampion a květinové dekorace za poslechu tradiční indické hudby.
Na terase Vzdělávacího centra budou mít návštěvníci také možnost protáhnout si tělo ve dvacetiminuvoté lekci jógy a to ve 13, 14, 15 a 16 hodin.
Chtěli jste někdy vyzkoušet jaké je to být tetovaný, ale jen na chvilku? Příležitost máte zítra ve Vzdělávacím centru pražské zoo od 14.30 do 16.30 hodin, kde si můžete nechat namalovat hennou na tělo některý z vybraných motivů a to od zkušené umělkyně. A ani děti nebudou ochuzeny o malování na obličej v indickém duchu.
To není ještě pořád vše. Co takhle si vyzkoušet tradiční indický oděv sárí a nechat si tuto zkušenost zvěčnit ve fotokoutku, a to také poblíž Vzdělávacího centra zoo od 15 do 17 hodin.
No a koho nezláká ani jedna z výše zmíněných možností má možnost navštívit nové obyvatele Zoo Praha, kapybary, které se sem vrátili po deseti letech přestávky v jejich zdejším chovu. V 11 hodin budou oficiálně představeni veřejnosti zástupci zoo. Najdete ve společném výběhu v dolní části zoo spolu s mravenečníky.
A jak si máte kapybaru představit, pokud jste ji ještě nikdy neviděli? Kapybary připomínají svým vzezřením obrovská morčata, ale mají soudkovité tělo, krátké nohy, hranolovitou hlavu, hrubou srst a oči i uši postavené na jejím vrcholu. To jim usnadňuje pobyt ve vodě.
Kapybara vodní (Hydrochoerus hydrochaeris) je největší žijící druh hlodavce na Zemi a dospělá zvířata dosahují hmotnosti až 80 kilogramu, délky těla 1,3 metru a výšky v kohoutku až 80 centimetrů. Ve volné přírodě obývají rozsáhlém území Jižní Ameriky od Panamy až po sever Argentiny.
Kapybara vodní (Hydrochoerus hydrochaeris) je největší žijící druh hlodavce na Zemi a dospělá zvířata dosahují hmotnosti až 80 kilogramu, délky těla 1,3 metru a výšky v kohoutku až 80 centimetrů. Ve volné přírodě obývají rozsáhlém území Jižní Ameriky od Panamy až po sever Argentiny.
Výborně plavou a dokáží se potápět až na 5 minut a ve vodě se také páří. Voda je pro ně útočištěm před většinou predátorů a horkem. . Hrozí-li nebezpečí, varuje jeden člen skupiny ostatní štěkavým hlasem. Pokud se predátor přiblíží příliš blízko, prchají kapybary do vody, kde vytvoří těsný shluk dospělých, semknutý kolem mláďat. Žijí většinou v rodinných skupinách, tvořených 5 až 40 jedinci. Jejich základem je obvykle dominantní samec, několik podřízených samců, dospělé samice a mláďata Pohlaví lze u kapybar poznat nejen podle větší velikosti samce, ale i podle dalších znaků.
Samci mají na čenichu nápadný lysý hrbol, který samicím chybí. Je to pachová žláza, jejímž bělavým, lepkavým výměškem samec značkuje teritorium. Kromě toho mají samec i samice anální pachové žlázy. U samic je jejich výměšek polotekutý, u samců však vytváří na srsti světlý nános vykrystalizovaných solí. Pach z těchto žláz slouží k identifikaci každého jedince.
Tak neváhejte a přijďte se podívat, zda byste takovou »myšku« chtěli mít doma.
(mac)
FOTO – Zoo Praha/Petr Hamerník a Oliver Le Que, wikimedia.org/CC0 1.0 DEED/Tomás Carranza Perales, wikimedia.org/CC BY-SA 2.5 DEED/Egg, pixabay