Cestováním za kulturním dědictvím v západní poušti, sledováním talk show a sportováním si Číňané užívají svůj »zlatý týden« různými a zábavnými způsoby.
Státní svátek, kterému Číňané přezdívají »zlatý týden«, obvykle trvá sedm dní, ale letos je spojen s tradičním Svátkem středu podzimu a prodloužen na osm dní, které trvají od 29. září do 6. října. Prodloužený svátek probouzí nadšení lidí pro cestování a umožňuje jim zapojit se do různých kulturních aktivit.
Podle údajů ministerstva kultury a cestovního ruchu se během prvních tří dnů svátku uskutečnilo více než 395 milionů cest do turistických lokalit, což je meziročně o 75,8 % více, a celkové příjmy odvětví cestovního ruchu se za tyto tři dny zvýšily o 125,3 % na 342,24 miliardy jüanů (47,67 miliardy amerických dolarů).
Oblíbené turistické destinace jsou zaplaveny návštěvníky. Přední turistické lokality v Pekingu navštívilo v prvních třech dnech prázdnin 6,83 milionu turistů, což je meziročně o 60,6 procenta více a o 31,8 procenta více než v roce 2019.
Tun-chuang v severozápadní čínské provincii Kan-su, kde se nachází lokalita zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, zaznamenal v první den svátků 28 000 návštěvníků, což je o 58,45 % více než v roce 2019.
Prudký nárůst návštěvníků je nejen důsledkem dychtivosti lidí cestovat po pandemii covid-19, ale také neustálého úsilí místního turistického průmyslu o prezentaci jedinečných kulturních a historických památek.
Během osmidenního svátku se v Kuan-čajské aleji, tradiční čtvrti v jihozápadním čínském městě Čcheng-tu, obnovily noční bazary z dob dynastií Tchang (618-907) a Sung (960-1279).
Při procházce klikatými uličkami se návštěvníci potkávají s lidmi převlečenými za dávné postavy a užívají si nakupování po starodávném způsobu.
»Je to jako cesta časem do dávných časů. Moje dcera je nadšená,« řekla návštěvnice jménem Jang z jihovýchodní čínské provincie Fu-ťien. Její šestiletá dcera měla na sobě také tradiční šaty.
»Rudé« turistické destinace, v nichž se připomíná revoluční historie země, také přitahují návštěvníky, které vede láska k národu.
Počet návštěvníků vyhlídkové oblasti Dlouhý pochod Rudé armády Liupan-šan ve městě Kuej-jüan v severozápadní čínské autonomní oblasti Ning-sia Chuej rok od roku roste a očekává se, že během letošních prázdnin přivítá téměř 20 000 turistů, uvedl Lu Süe-čou, zástupce generálního ředitele této lokality.
»1. října jsme pro návštěvníky uspořádali různé oslavy, včetně pozorování východu slunce, zpěvu státní hymny a vztyčování státní vlajky,« řekl Lu. »Uskuteční se také představení ‚rudého umění‘ na oslavu 74. výročí založení Čínské lidové republiky a turisté se mohou projít po ‚stezce Rudé armády‘, aby se vydali po stopách historie Dlouhého pochodu a poučili se z ducha Dlouhého pochodu.«
Ti, kteří během svátku necestují nikam daleko, nezahálejí doma. Vydali se do kin, čímž posunuli tržby v národních kinosálech přes hranici dvou miliard jüanů.
Sledovali talk show, divadelní hry a cirkusová představení. V prvních třech dnech svátku uvedlo 148 kin po celém Pekingu 828 představení a přilákalo 227 000 diváků, což je o 269 %, resp. 168,3 % více než v roce 2019.
Věnovali se i sportu. »Všechny naše kurty byly během osmidenního svátku obsazeny po celou otevírací dobu,« uvedl Wang Pcheng, manažer badmintonové haly ve městě I-jang ve středočínské provincii Chu-nan. Badmintonová hala má 12 kurtů a je otevřena od 9 do 22 hodin.
Chang-čou, hlavní město východočínské provincie Če-ťiang, hostí Asijské hry, a tak přitahuje mnoho turistů, kteří míří jak na malebné Západní jezero, tak na sportovní hry.
Hlavní stadion her navštívilo v každém z prvních dvou prázdninových dnů více než 40 000 diváků.
Pan Šao z Čching-tao ve východočínské provincii Šan-tung vzal své rodiče, aby sledovali programy lehké atletiky a badmintonu. »Jdeme si prohlédnout památky a sledovat sportovní zápasy a zároveň trávíme čas s rodinou, což je dobrý prázdninový plán, který splňuje více účelů najednou,« řekl.
(Xinhua)