Lidé v Egyptě si nyní mohou místo cesty do Číny prohlédnout starobylé čínské jeskyně virtuálně v hlavním městě Káhiře.
V sobotu byla v Čínském kulturním centru v Káhiře zahájena mezinárodní výstava o digitálním restaurování Tchaj-jüanských jeskyní Tchien-lung-šan, která první den přilákala více než 70 odborníků a vědců z oblasti archeologie a muzejnictví z Číny i Egypta.
Tchien-lung-šanskéjeskyně v Tchaj-jüanu v provincii Šan-si jsou jedním z nejznámějších jeskynních komplexů v Číně a jsou pozoruhodné díky sochám Buddhy, které se v nich nacházejí.
Výstavba Tchien-lung-šanských jeskyní začala přibližně za dynastie Východní Wej (534-550) a pokračovala až do dynastie Tchang (618-907). Na místě se nachází 25 jeskyní a více než 500 soch Buddhy, které odrážejí vyspělé sochařské dovednosti a jeskynní tvorbu té doby.
»Výstava těchto nádherných exponátů v Egyptě představuje pro Egypťany cennou příležitost k hlubokému poznání čínské kultury a také k nahlédnutí do geografie, historie a kultury Tchien-lung-šanských jeskyní,« uvedl na výstavě Maissara A. Hussein, zástupce ředitele Národního muzea egyptské civilizace.
»Pokročilá technologie Číny v oblasti restaurování a ochrany historických památek stojí za propagaci na celém světě,« řekl Hussain.
Wej Tao, člen stálého výboru Komunistické strany Číny (KS Číny) provincie Šan-si a tajemník městského výboru KS Číny v Tchaj-jüanu, uvedl, že mezinárodní turné využívá mnoho moderních technologií, jako je zobrazování hologramů a rozšířená realita, k digitálnímu zobrazení mnoha soch Tchien-lung-šanu roztroušených po mnoha zemích a k ucelenému představení nádherného umění jeskyní Tchien-lung-šanu.
»Doufám, že díky této výstavě se více Egypťanů dozví více o jeskyních Tchien-lung-šan a Tchaj-jüanu,« řekl.
Čang Čchao-jang z čínského velvyslanectví v Egyptě poznamenal, že v posledních letech dosáhly čínsko-egyptské vztahy skokového rozvoje a plodných výsledků v oblasti kultury.
»Výstava ukáže egyptskému lidu půvab spojení čínského a zahraničního umění reálnějším a hmatatelnějším způsobem a posílí vzájemné porozumění a tradiční přátelství mezi oběma národy,« řekl.
Na výstavě bylo mnoho návštěvníků ohromeno restaurací soch Buddhy z Tchien-lung-šanu, mezi nimi i Ahmed Zarip, ředitel čínské katedry univerzity v Minii v Egyptě.
»Tento zážitek je úžasný a doufám, že takových čínských archeologických a kulturních výstav bude v Egyptě více,« řekl agentuře Xinhua.
Ve stejný den bylo slavnostně zahájeno čínsko-egyptské fórum o výměně a spolupráci v oblasti ochrany a využití kulturního dědictví.
(Xinhua)
FOTO – Xinhua/Sui Xiankai