Sun Chuej-č‘ova jídelna byla postavena ze dvou a půl přestavěných vagónů nákladního vlaku. Objekty, které kdysi sloužily k přepravě uhlí, jsou nyní plné zákazníků, kteří si pochutnávají na místních specialitách, jako je skopové maso, hovězí maso a masové kuličky.
»Opuštěné vagony jsou součástí místního průmyslového dědictví a ukazují hornickou historii našeho města,« řekl Sun s úsměvem.
Dvaapadesátiletý Sun pochází z vesnice Jin-che v okrese Chuej-nung v těžebním městě Š‘-čchuej-šan v severozápadní čínské autonomní oblasti Ning-sia Chuej.
Vesnice se nachází u záplavové oblasti podél původního toku Žluté řeky – »mateřské řeky Číny«. V 80. letech 20. století využívali obyvatelé vesnice záplavovou oblast k zemědělství a pastvě, což vedlo až k desertifikaci.
»Když jsem byl dítě, foukal tak silný vítr, že lidé nemohli otevřít oči. Během jediné zimy se zemědělský kanál zaplnil pískem,« říká Wang Süe-feng, stranický šéf vesnice.
Od pradávna je ekologie povodí Žluté řeky křehká. Na jednu stranu náhorní ledovce, sprašové plošiny a delta Žluté řeky jsou zranitelné. A na druhou stranu se řeka potýká s vážnými problémy se znečištěním, což má za následek špatnou kvalitu vody.
V zájmu řešení těchto problémů zákon o ochraně Žluté řeky, který vstoupil v platnost 1. dubna, stanoví, že se země bude řídit integrovanou ekologickou ochranou a obnovou a bude podporovat systémové řízení kombinující přirozenou a umělou obnovu, přičemž přednost bude mít obnova přirozená.
Díky politice přeměny zemědělské půdy na lesní v posledních letech přestali vesničané obdělávat záplavové oblasti a ekologie v okolí vesnice Jin-che se obnovila. Tam, kde dříve rostlo jen několik roztroušených stromů, je nyní les a rozsáhlé mokřady každoročně přitahují velké množství stěhovavých ptáků, jako jsou volavky a jeřábi šedí.
Vesnice také přilákala turisty, kteří se zde kochají zelenou krajinou, pozorují hvězdy a ptáky, a vesničané jako Sun se věnují podnikání spojenému s cestovním ruchem, jako je provozování restaurací, hostinců a sběru ovoce.
Wang uvedl, že vesnice využila volnou půdu k vybudování náměstí pro kulturní akce, kulturního sálu zaměřeného na ekologii mokřadů Žluté řeky, galerie pro řezbářské práce z kořenů stromů, farmy pro rodiny s dětmi a dalších zařízení pro přijímání turistů.
V galerii řezeb z kořenů jsou vystaveny mimo jiné práce podle 12 znamení čínského zvěrokruhu.
Jüe Ja-tung, čestný předseda okresní federace literárních a uměleckých spolků, uvedl, že rozvoj venkovské turistiky je způsobem ochrany místního průmyslového dědictví a historického dědictví.
»Venkovskou turistiku je třeba podpořit prvky spojenými s kulturou. S příchodem většího počtu turistů se objeví více kulturních atrakcí,« řekl Jüe.
(Xinhua)