Vědci z Univerzity Nového Jižního Walesu (UNSW) v Sydney odhalili, že černé koule nalezené na městských plážích 16. října 2024 nejsou tvořeny ropou, ale směsí mýdla, rostlinného oleje a drog. Příslušné prohlášení vědců zveřejnil deník Sydney Morning Herald.
Po pečlivé analýze koulí nalezených na plážích se ukázalo, že »jde o směs rostlinného oleje, mýdlové pěny, lidského odpadu, plastů a rekreačních drog«. »Předpokládali jsme, že jejich jádrem bude surový olej, a očekávali jsme zápach parafínu nebo dokonce těžkého oleje, ale ukázalo se, že je to mnohem horší. Cítili jsme splašky,« řekl John Beaves, docent chemie na UNSW.
Poznamenal, že výsledky důkladné laboratorní analýzy »vyvrátily původní teorii, že černé koule vyvržené příbojem na nejoblíbenější městské pláže se skládají z ropy, soli a kousků odpadků«. »Radiouhlíková analýza ukázala, že základem koulí nebyla ropa, ale moderní rostlinný a živočišný tuk, obsahující mimo jiné produkty lidského odpadu. Dalšími prvky bylo mýdlo, léky na vysoký krevní tlak a drogy jako metamfetamin a THC, účinná látka v konopí,« upozornila UNSW s tím, že balónky obsahovaly také mikroskopické částečky plastu.
Podle vědců složení černých kuliček naznačuje, že mohly pocházet z odpadních vod, které se dostaly do oceánu, ale ani univerzita, ani státní Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA), které vědci zaslali svou zprávu, nedokázaly určit okolnosti kontaminace pobřežních vod.
V říjnu 2024 úřady v Sydney uzavřely 11 městských pláží kvůli nálezu tisíců černých koulí, u nichž bylo podezření, že je tvoří ropa. Koule sbíraly městské služby, zatímco úředníci EPA pracovali na »nalezení zdroje znečištění a analýze hrozby, kterou představuje pro životní prostředí a společnost«. Úřady později uvedly, že předměty nalezené na plážích jsou dehtové koule, které vznikají při kontaktu ropy s odpadky a mořskou vodou.
(cik)