Vznik hroznů souvisí s pádem asteroidu, který zabil dinosaury

Vědci ze Spojených států objevili na území dnešní Panamy a Kolumbie první fosilní důkazy o tom, že se předkové vinné révy začali šířit po světě zhruba před 65-66 miliony let v důsledku radikálních změn ve vzhledu lesů spojených s vyhynutím dinosaurů a 75 % druhohorní flóry po pádu obřího asteroidu.

»Objevili jsme nejstarší stopy po existenci hroznů v Novém světě a jsou o několik milionů let mladší než podobné nálezy ze Starého světa. Tento objev je opravdu důležitý, protože dokazuje, že se vinná réva začala aktivně šířit po celém světě po vyhynutí dinosaurů,« vysvětlil Fabiani Herrera, asistent kurátora Fieldova muzea.

Vědci učinili tento objev při studiu vzorků sedimentárních hornin nalezených v usazeninách z počátku a konce paleocénu a eocénu na území dnešní Panamy a Kolumbie. V této době se ekosystémy na Zemi postupně zotavovaly z dopadu asteroidu, který před 66 miliony let vyhubil dinosaury a zbytek druhohorní fauny a flóry.

Ve stejné době, jak vědci zjistili, území tropických oblastí Nového světa aktivně kolonizovalo několik druhů vinné révy a podobných rostlin z čeledi Vitaceae, jejichž zkamenělá zrna vědci našli v horninách z Panamy a Kolumbie. Semena nejstarší z těchto rostlin, pojmenované Lithouva susmanii, se do půdy dostala před více než 58 miliony let, tedy osm milionů let po pádu asteroidu, který zahubil dinosaury.

Jak poznamenává Herrera, toto datování činí ze semen Lithouva susmanii druhá nejstarší semena na Zemi po Indovitis chitaleyae, nejstarším hroznu Země starém 66 milionů let, který byl nalezen americkými paleobotaniky v Indii v roce 2013. Nález je tak obzvláště důležitý pro studium historie šíření hroznů po světě, vzhledem k tomu, že vědci v minulosti nenašli tak staré stopy rostlin z čeledi Vitaceae ve Střední a Jižní Americe.

Vědci naznačují, že rychlé rozšíření vinné révy po světě v prvních obdobích po vyhynutí dinosaurů nebylo náhodné. Jejich vyhynutí způsobilo, že deštné pralesy na Zemi zhoustly, což vytvořilo vhodné podmínky pro šíření plazivých a popínavých rostlin, jako je vinná réva a hrozny. Paleobotanici doufají, že jim následné vykopávky pomohou najít další argumenty ve prospěch této teorie.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy