Vzácná houba: hřib Fechtnerův

Hřib Fechtnerův je velmi vzácná a zákonem chráněná houba z čeledi hřibovitých. Patří mezi barevné hřiby a někteří badatelé mu také říkají hřib vlašský.

Hřib Fechtnerův popsal mykolog Josef Velenovský v roce 1922. Nazval jej po houbaři Františku Fechtnerovi, který mu jej pravidelně nosil z teplých vápenitých hájů u Roblína v Českém krasu. Český kras je vůbec takové místo, které mají rády teplomilné houby a nejen houby, ale také rostliny a živočichové. Mladá plodnice má klobouk v průměru 50-90 (někdy až 150) milimetrů, povrch je nejdříve jemně plstnatý, později téměř holý. Barva zprvu bělavá, šedostříbrná, později šedohnědá, na otlacích růžovohnědá až hnědavá. Rourky i póry mají živě žluté až zlatožluté zabarvení, ve stáří přechází do žlutoolivova. Po poškození modrají nebo modrozelenají. Třeň je citronově žlutý, především horní polovinu kryje žlutá síťka. Spodní část může být zabarvena růžově. Dužnina má světle citronově žluté zbarvení, sytější odstín má v oblasti klobouku (nad rourkami) a v povrchové vrstvě třeně. Ve spodní části třeně je karmínově načervenalá. Na řezu poměrně výrazně modrá. Chuť i vůně jsou nenápadné, slabě houbové.

Hřib Fechtnerův je teplomilný druh nižších poloh. Vyskytuje se na vápencových a jiných bazických půdách v oblastech teplomilné květeny. Zpravidla roste jednotlivě nebo v malých skupinkách pod duby, buky nebo výjimečně pod lipami či jinými listnáči. Známý český mykolog A. Pilát jej řadil mezi druhy xerotermních dubo-habrových hájů na vápenci.

Objevuje se od počátku června do poloviny září. V České republice roste roztroušeně, většina původních lokalit už zanikla.  Nejvíce nálezů je hlášeno z Českého krasu a jižní Moravy a také z Bílých Karpat. Ale i v Polabí, tam, kde podklad činí vápnité slínovce, je jeho místo, kde si říká, že je doma.

K nejbližším příbuzným hřibu Fechtnerova patří hřib růžovník, hřib přívěskatý a hřib královský. Od podobných hřibů se liší především světlým, jakoby ojíněným kloboukem a často i přítomností červeného pásku na třeni. Podobá se mu i jedovatý hřib satan hlohový, ale ten má světlou, či jen lehce nažloutlou dužinu.

Hřib Fechtnerův je vzácný a také i pro oko krásný. Zaslouží si naši ochranu a hlavně, objevíte-li ho, nesbírejte a neničte v jeho okolí lesní půdu. Hřib Fechtnerův vám za to poděkuje!

Václav Ziegler

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy