Voda na poušti? Vědci přišli na způsob jejího získávání ze vzduchu

Němečtí a američtí fyzikové vyvinuli vícevrstvý materiál na bázi analogu přírodního minerálu zeolitu a mědi, který je schopen aktivně absorbovat vodní páru ze suchého pouštního vzduchu a za přítomnosti vnějšího zdroje energie vyrobit několik litrů čisté pitné vody denně. Výsledky testů tohoto materiálu byly zveřejněny v článku ve vědeckém časopise ACS Energy Letters.

»K vytvoření tohoto systému pro sběr vody ze suchého pouštního vzduchu jsme použili dobře prozkoumaný sorbent na bázi zeolitů, který se v praxi běžně používá. Naše experimenty s prototypem zařízení založeného na této technologii ukázaly, že je schopno vyrobit přibližně 5,8 litru vody za 24 hodin na každý kilogram sorbentu,« napsali vědci.

Technologii vyvinul tým amerických a německých fyziků pod vedením Li Xianyu, docenta na univerzitě v Tennessee v Knoxville. Vytvořený materiál má vícevrstvou strukturu, která se skládá ze střídajících se měděných destiček, vrstev porézní mědi a také mezivrstev zeolitu značky AQSOA-FAM-Z02.

Tento materiál, který se skládá ze sloučenin hliníku, křemíku a fosforu, je levnou obdobou přírodních porézních zeolitových minerálů s vysokou absorpční schopností. Vědci zvolili takovou kombinaci plátů pevné a porézní mědi a mezivrstev mikroskopických zeolitových granulí, která je schopna aktivně absorbovat vodní páru ze suchého vzduchu a zároveň má minimální hmotnost a rozměry.

Jak výzkumníci vysvětlují, při běžných okolních teplotách, které může nést lidské tělo, jimi vytvořený systém aktivně odstraňuje vodu ze vzduchu, ale při zahřátí na 70 stupňů Celsia a více začne absorbovanou vodu uvolňovat. Díky tomu lze nashromážděnou vlhkost získávat jak pomocí různých topných zařízení, tak i přirozenou cestou soustředěním energie slunečního záření.

Pokud jsou měděné součásti zařízení dostatečně silně zahřáté, uvolní veškerou vodu v relativně krátkém čase, přibližně za 11-12 minut, což umožňuje maximalizovat množství vlhkosti získané ze vzduchu za přítomnosti vnějšího zdroje energie. Podle současných odhadů vědců je každý kilogram sorbentu schopen tímto způsobem vygenerovat více než 5 litrů vody denně, což umožňuje využít tuto technologii k zásobování vodou obyvatel nejteplejších a nejsušších oblastí Země.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy