Více než stoletý kaktus poprvé vykvetl v botanické zahradě v Brně

V brněnské botanické zahradě letos poprvé vykvetl více než stoletý kaktus, velký exemplář druhu echinokaktus Grusonův. Pro kvetení si shodou okolností vybral rok, kdy Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Kotlářské ulici slaví 100 let existence. Květy ale zůstávají otevřené jen krátce – jediný den.

»Vykvetl jeden ze dvou největších exemplářů, které v expozici kaktusů a sukulentů pěstujeme. Nejsou staré přesně 100 let, ale o trochu více. Byly zařazeny do sbírek při založení zahrady v roce 1922 a to už nebyly úplně maličké,« popsala pracovnice zahrady Hana Ondrušková.

Echinokaktus patří mezi pěstiteli k oblíbeným druhům. Díky výrazným žlutým trnům mu přezdívají zlatá koule, anebo také stolička pro tchýni. Obvykle dorůstá výšky a šířky kolem jednoho metru. Ve volné přírodě je vzácný, přímo ohrožený, ale v botanických zahradách se mu dařívá dobře.

Relativně malé, jasně žluté květy se objevují na starších rostlinách, dosahují průměru čtyři až pět centimetrů a jsou řazené v kruhovitém prstenci na horní části rostliny. Jednotlivé květy se otevírají postupně a kvetou jen jeden den.

Ve sbírkách »grusony« obvykle poprvé kvetou ve věku asi 20 let, pokud se pěstují přes léto venku. Brněnské rostliny jsou však celoročně ve skleníku, a tak si dávaly s kvetením na čas. První květ se objevil 24. srpna dopoledne. Kdy se otevře další, není jisté.

Ve sklenících botanické zahrady probíhá až do 13. října výstava keramiky nazvaná »Za vodou…«. Je inspirována vodní hladinou, rybami, loděmi a letní náladou. Návštěvníci zahrady se letos mohou těšit na soubornou výstavu, na které uvidíte objekty keramika Prokopa Veselého z Kunštátu, keramiku dětí Základní umělecké školy Brno – Veveří pod vedením Běly Zemánkové a díla dospělých Střediska volného času Lužánky – Lata pod vedením Miroslavy Filové.

V pátek 9. září začne i prodejní Výstava sukulentů a jiných exotických rostlin, která je letos zaměřena na rody a druhy Jižní Afriky. Výstavu je možné navštívit do 16. září, denně od 9 hodin do 17 hodin 30 minut ve sklenících botanické zahrady. Celá akce je realizována ve spolupráci s Mendelovou univerzitou pod vedením doc. Ing. Pavla Hanáčka. Na výstavě budou přítomni zkušení pěstitelé, kteří rádi poradí s pěstováním sukulentních rostlin. Vstupní na výstavu činí 120 korun a pro děti a seniory je za 60 korun. Návštěvníci výstavy si v kaktusovém skleníku budou moci prohlédnout i echinokaktusy.

V areálu Přírodovědecké fakulty bude v sobotu 10. září probíhat i OpenAir setkání sběratelů minerálů a fosilií, které pořádá Ústav geologických věd PřF MU. V rámci akce bude možné si prohlédnout sbírky ústavu, rýžovat zlato, soutěžit v poznávání minerálů. Organizátorem akce je Mgr. Petr Gadas.

V největším skleníku (palmovém) finišuje rekonstrukce střechy.

(mac, čtk)

FOTO – Facebook/Botanická zahrada PřF MU Brno, ČTK/Monika Hlaváčová

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy