Britští psychologové zjistili, že více než 92 % koček se spontánně naučí hrát se svými majiteli »aportování míčku«, přičemž ve většině případů je iniciátorem těchto her sám domácí mazlíček, nikoli jeho majitel. To naznačuje, že kočky tuto hru využívají k manipulaci s lidským chováním, napsali vědci v článku ve vědeckém časopise Scientific Reports.
»Naše pozorování ukazují, že většina koček se tuto hru spontánně naučí v prvním roce života. Zvláštnosti chování zvířat při této hře přitom naznačují, že jsou to právě ony, kdo proces hry řídí a využívá jej pro své vlastní účely,« uvádí se ve studii.
K tomuto závěru dospěl tým britských psychologů pod vedením Davida Leavense, docenta na univerzitě v Sussexu, když zkoumal, jak spolu komunikuje 924 párů domácích koček a jejich majitelů. Vědce zajímalo, jak často a rychle se kočky naučí hrát obdobu hry »aportování míčku«, oblíbené mezi majiteli psů, a proč podobným způsobem komunikují s lidmi.
Pozorování a rozhovory výzkumníků ukázaly, že tento způsob chování je charakteristický pro naprostou většinu koček (92 %), přičemž 94 % z nich si ho osvojilo bez iniciativy svých majitelů. Z nich 61 % začalo hrát tyto hry v prvním roce života, přičemž pouze 23 % koček žilo ve společnosti psů a jiných zvířat. To naznačuje, že se naučily hrát tuto hru samy, a ne podle příkladu jiných domácích zvířat.
Vědci také zjistili, že v 68 % případů iniciovaly hru samotné kočky a jejich chování ovlivňovalo délku hraní a jejich četnost. Spolu s některými rysy chování majitelů, s nimiž Lievens a jeho kolegové vedli rozhovory, to naznačuje, že celý proces hry řídí spíše kočky než lidé.
Tato zvláštnost kočičího chování, jak naznačují psychologové, naznačuje, že tato domácí zvířata hrají »aportování míčku« nejen proto, aby trénovala své lovecké instinkty, ale také proto, aby manipulovala se svým majitelem a pevněji si ho k sobě »připoutala«. Tuto hypotézu pomohou ověřit následné experimenty s kočkami a jejich majiteli v kontrolovaném prostředí, uzavřeli vědci.
(jb, TASS)