Vesmírné pomůcky pomáhají tchajkonautům udržet si zdraví i ve stavu beztíže

Vzhledem k tomu, že Čína usiluje o vyslání dalších tchajkonautů na dlouhodobé mise do vesmíru, je zajištění jejich dobrého zdravotního stavu předmětem zájmu veřejnosti. Nejmodernější zařízení, která se nacházejí na palubě vesmírné stanice Tchien-kung, se osvědčila jako neocenitelné nástroje pro udržení jejich zdraví a zajištění bezpečnosti v prostředí nulové gravitace.

Čínská agentura pro pilotované lety nedávno představila fascinující záběry posádky tchajkonautů, kteří se ve vesmíru věnují náročnému tréninku, aby zmírnili fyziologické dopady dlouhodobého vystavení mikrogravitaci.

Agentura uvedla, že tchajkonauti na oběžné dráze potřebují jednu až dvě hodiny cvičení denně, aby se vyrovnali s účinky mikrogravitace, mezi něž patří úbytek svalové hmoty, abnormální srdeční frekvence a poruchy imunitního systému. Na třímodulové vesmírné stanici jsou fitness prostory vybavené různým vybavením, včetně veslovacích trenažérů, běžeckých pásů a odporových zařízení, aby se tchajkonauti mohli udržovat v kondici.

Tchajkonauti na vesmírné stanici Tchien-kung hovoří s hongkongskými vědci, učiteli a studenty prostřednictvím videospojení, 3. září 2021. FOTO – Xinhua/Lui Siu Wai

Členové posádky na oběžné dráze rovněž nosili speciálně navržené uniformy vybavené elastickými odporovými páskami, které zajišťují působení pružné síly, vyvolávají svalové napětí a působí proti škodlivým účinkům stavu beztíže na svaly.

Během kosmického letu může zdravotnický personál na zemi nepřetržitě v reálném čase sledovat tělesnou teplotu, krevní tlak, srdeční tep a další fyziologické ukazatele každého tchajkonauta na oběžné dráze a udržuje s ním pravidelnou komunikaci.

Během mise Šen-čou-11 v roce 2016 Čína vyzkoušela svůj první systém telemedicínských konzultací ve vesmíru a na Zemi. Tchajkonauti na oběžné dráze předávali z vesmírné lodi své fyziologické údaje, což lékařům na Zemi umožnilo stanovit diagnózu a léčebná doporučení, které byly následně odeslány posádce ve vesmíru.

Součástí čínského »vesmírného domova« je také palubní klinika pro jeho obyvatele, která poskytuje různá zařízení pravidelně monitorující životní funkce. Kromě toho je klinika podle vesmírné agentury schopna sledovat funkce orgánů a nabízet nouzovou první pomoc a úrazové zdravotnické potřeby.

Mezi dostupná zařízení patří kardiopulmonální resuscitátory a ultrazvukové přístroje a jsou navrženy tak, aby byly kompaktnější než obvykle a šetřily místo na palubě orbitální stanice.

Na snímku pořízeném v pekingském středisku řízení letového provozu 26. října 2023 jsou zachyceny posádky Šen-čou-16 a Šen-čou-17, které spolu hovoří uvnitř čínské vesmírné stanice. FOTO – Xinhua/Han Qiyang

Údaje tchajkonautů v reálném čase jsou dostupné díky monitorovacímu zařízení, které lze nosit na sobě. I když se vesmírná loď dostane do zóny zatemnění – zóny, kterou vesmírná loď prolétá při návratu do zemské atmosféry vysokou rychlostí a kde je komunikace se zemí přerušena – zařízení na skafandrech tchajkonautů může ukládat jejich data pro budoucí analýzu pozemním personálem.

Vesmírná stanice Tchien-kung nabízí také jedinečnou službu ve vesmíru, která není dostupná jejich kolegům na palubě Mezinárodní vesmírné stanice: léčbu tradiční čínskou medicínou (TCM). Na nejnovějším aktualizovaném videu je vidět, jak tchajkonauti ze Šen-čou-17 používají diagnostický přístroj TCM k testování svého zdravotního stavu. V roce 2022 byla zase posádka Šen-čou-13 zachycena při akupunktuře ve stavu beztíže, což na sociálních sítích získalo miliony zhlédnutí.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy