Mezinárodnímu vědeckému týmu se podařilo vytvořit dalších pět embryí nosorožců bílých severních ohrožených vyhynutím. Vědci tak mají 22 zmrazených embryí. Odebírání vajíček a vytváření embryí začalo v roce 2019 a je součástí projektu záchrany nosorožců bílých severních umělou reprodukcí. Poslední dvě samice tohoto druhu Fatu a Nájin žijí v rezervaci Ol Pejeta v Keni. Obě patří Zoo Dvůr Králové, která o vytvoření dalších embryí informovala.
Desátý odběr vajíček vědci provedli 28. července od samice Fatu, která je dcerou Nájin. »Týmu se podařilo odebrat 23 oocytů (nezralých vaječných buněk) Fatu. Okamžitě byly letecky přepraveny do laboratoře Avantea v italské Cremoně. Po dozrání bylo sedm oocytů oplodněno pomocí rozmraženého spermatu uhynulého samce Angalifu. Nakonec bylo úspěšně vyprodukováno pět embryí,« uvedla zoo. Desátý odběr oocytů u severních bílých nosorožců provedl tým vědců a ochranářů z Leibnizova institutu pro výzkum zoologických zahrad a divoké přírody (Leibniz-IZW), Safari Parku Dvůr Králové, rezervace Ol Pejeta, Kenya Wildlife Service (KWS) & Wildlife Research and Training Institute (WRTI).
Je to dosud nejvyšší počet, který se z jednoho odběru podařil vytvořit. Při předchozím devátém odběru 24. dubna se vědcův z 16 odebraných vajíček podařilo vytvořit tři embrya.
Žádná ze samic v Ol Pejetě už ale není schopná mládě odnosit. Vědci chtějí embrya vložit do samic příbuzných nosorožců bílých jižních. Než k vložení embryí severních nosorožců do samic bílých jižních přistoupí, musí vědci funkčnost celého transferu ověřit na chystaném umělém oplodnění bílých jižních nosorožců vajíčky od bílých jižních nosorožců. Aby bylo dosaženo vhodných podmínek pro úspěšný přenos embryí, tým BioRescue pečlivě sledoval interakce sterilizovaného samce nosorožce bílého jižního, jenž sdílí výběh s možnými náhradními matkami a slouží jako »detektor« jejich říje. Jakmile to podmínky dovolí, tým BioRescue se pokusí o přenos embryí. Tým BioRescue rovněž zvažuje, že do programu přidá další samice nosorožce bílého jižního, aby zvýšil šance na dosažení prvního úspěšného transferu embryí.
Ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas označil vytvoření 22 embryí za fantastický úspěch. »V produkci embryí však musíme pokračovat, protože čím víc budeme mít embryí, tím bude vyšší šance na mládě,« uvedl Rabas. Vědci míní, že bude třeba vytvořit desítky embryí.
Díky spolupráci s Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií již jsou podle Rabase k dispozici embrya bílých jižních nosorožců pro přenos do náhradních matek. »Přestože bychom rádi měli mládě severního bílého nosorožce co nejdříve, musíme postupovat velmi opatrně a použít vzácná severní embrya až poté, co dosáhneme březosti se snadněji dostupnými embryi nosorožce bílého jižního,« sdělil Rabas.
Všechna dosud vytvořená embrya jsou z vajíček od Fatu. Od Nájin vědci vajíčka od roku 2021 již neodebírají. Polovina z 22 embryí vznikla s použitím spermatu uhynulého samce Suniho, jenž se narodil v Safari Parku Dvůr Králové. Druhá polovina je ze spermatu samce Angalifu.
Nájin a Fatu převezli zoologové se dvěma samci ze Dvora Králové do Keni v roce 2009. Domnívali se, že africké prostředí bude pro jejich reprodukci příhodnější. Ačkoliv se zvířata pářila, ani jedna ze samic přirozeně nezabřezla. Samci Suni a Sudán uhynuli v Keni v letech 2014 a 2018. V přírodě je druh považován za vyhynulý. Samec Angalifu uhynul před osmi lety v zoologické zahradě v San Diegu ve Spojených státech amerických.
(mac, čtk)
FOTO – safaripark.cz, Profimedia/Zuma Press/Ol Pejeta/Jan Zwilling