Vědci ze Samarské Koroljovovy univerzity společně s kolegy ze Spojených států teoreticky a experimentálně prokázali možnost vzniku složitých organických látek ve vesmíru, které jsou nezbytné pro existenci a vývoj prvních biologických protobuněk na Zemi. Informovala o tom tisková služba ruské univerzity.
»Po vytvoření analogů mezihvězdného ledu pomocí speciálního zařízení získala mezinárodní skupina vědců pomocí různých chemických reakcí typických pro podmínky hlubokého vesmíru molekuly chelatačních činidel – tzv. látek, s jejichž pomocí mohly dovnitř prvních primitivních protobuněk pronikat ionty kovů, zajišťující normální životní činnost buněk a urychlující kopírování ribonukleové kyseliny (RNA) – jedné ze tří hlavních makromolekul, které jsou obsaženy v buňkách všech živých organismů,« uvádí se ve zprávě.
Jejím autorům se tak poprvé podařilo získat organické chelatační látky v analogiích mezihvězdného ledu. »Jedná se o další významný krok k odhalení vzniku života na Zemi. Jak se mnozí vědci domnívají, chelatační činidla byla nezbytná pro existenci a vývoj prvních biologických protobuněk,« cituje tisková služba jednoho z autorů studie, docenta fyziky na Samarské Koroljovově univerzitě Ivana Antonova.
Vědec poznamenal, že otázka chemických předpokladů vzniku a rozvoje života na Zemi je pro astrochemii a astrobiologii zásadní. Vědci předpokládají, že v raných formách života měly být biomolekuly v podobě RNA a aminokyselin. Ionty kovů hrají klíčovou roli při stabilizaci a kopírování RNA. Moderní buňky používají k transportu iontů přes membrány speciální proteiny, které jsou však příliš velké a složité a je nepravděpodobné, že by existovaly v dávných dobách prvních prvoků.
Autoři studie dospěli k závěru, že ionty mohly být přenášeny pomocí chelatačních látek, které vznikly ve vesmíru v mezihvězdném ledu a poté putovaly s meteority na Zemi. »Naše výpočty a experimenty ukázaly pravděpodobný mechanismus vzniku multifunkčních komplexních organických látek v mezihvězdném ledu v hlubokém vesmíru. To zásadně rozšiřuje znalosti o dosažitelné úrovni molekulární složitosti organických molekul ve vesmíru,« uvedl Antonov.
Teoretická část studie byla provedena na Samarské Koroljovově univerzitě a experimentální část na Havajské univerzitě v USA.
(cik, TASS)