Paleontologové objevili v indickém státě Gudžarát pozůstatky potenciálně největšího hada v dějinách Země, jehož délka mohla činit asi 15 metrů, což z něj činí největšího hada eocénu a kandidáta na roli největšího hada v dějinách Země. Vědci to napsali v článku zveřejněném ve vědeckém časopise Scientific Reports.
»Objev pozůstatků tohoto starobylého hada na území Indie, patřícího do čeledi Madzoides, naznačuje, že tito starobylí plazi vznikli na území indického subkontinentu před jeho srážkou s Asií. Po jejich spojení se tito hadi rozšířili po jižních oblastech Eurasie a pronikli do severní Afriky, kde byli plazi z této čeledi hadů poprvé nalezeni,« uvádí se ve studii.
K tomuto závěru dospěl tým indických paleontologů pod vedením Sunila Bajpaie, profesora Indického technologického institutu v indickém Roorkee, při studiu fosilie nedávno objevené v hnědouhelném dole Panadharo v západoindickém státě Gudžarát. V místních šedých břidlicích nalezli paleontologové tři desítky velmi velkých obratlů patřících obřímu hadovi z čeledi Madzoideae.
Tato čeleď plazů se na Zemi objevila na konci křídy, dlouho před vyhynutím dinosaurů, a její poslední zástupci vyhynuli na konci doby ledové. K madzoidům patřilo velké množství velkých hadů dlouhých 6-8 metrů, kteří se vzhledem, prostředím a způsobem získávání potravy podobali hroznýšům a anakondám, které své oběti škrtí mohutnými svaly.
Had objevený Bajpaiem a jeho kolegy, pojmenovaný Vasuki indicus na počest obrovského hada Vasukiho z indických mýtů, byl ještě větší – jeho délka mohla pravděpodobně dosahovat až 15 metrů. Jak ukazuje analýza struktury jeho obratlů, indický starověký had byl mnohem mohutnější a širší než madagaskarský madzoi a egyptský gigantophyes, jedni z největších zástupců čeledi madzoidních.
Podle vědců je objev Vasuki indicus obzvláště zajímavý, protože poukazuje na možný indický původ mnoha druhů afrických a asijských hadů z rodu madzoidů. Ve prospěch toho hovoří, že Vasuki indicus žil v Indii před jejím spojením s Asií (před 37-35 miliony let), zatímco ostatní zástupci čeledi madzoidních se v severní Africe a jižní Eurasii objevili mnohem později. Následné vykopávky, jak profesor Bajpai a jeho kolegové doufají, jim pomohou tuto hypotézu potvrdit.
(cik, TASS)