Evropští paleontologové objevili důkazy o tom, že tzv. mesinská krize zasolení, během níž Středozemní moře před zhruba 5,5 až 5,9 miliony let několikrát téměř zcela vyschlo, vedla k vyhynutí 89 % unikátních živočišných a rostlinných druhů v jeho vodách. Trvalo 1,7 milionu let, než se mořské ekosystémy plně obnovily, uvedla Vídeňská univerzita.
»Analýza fosilií nalezených v různých oblastech povodí Středozemního moře ukazuje, že po této krizi se fauna a flóra této vodní plochy změnila o 67 %, přičemž prudkou změnu podmínek prostředí dokázalo přežít pouze 86 ze 779 unikátních druhů středomořských živočichů a rostlin,« uvádí se ve zprávě.
K tomuto závěru dospěla skupina evropských paleontologů pod vedením vědecké pracovnice Vídeňské univerzity Constantiny Agiadiové při studiu souboru 22 tisíc fosilií mořských organismů, které byly v posledních letech nalezeny na území pobřežních států jižní Evropy a severní Afriky v horninách starých 3,6 až 12 milionů let.
Jak vědci vysvětlují, toto období je zajímavé, protože před 5,5 až 5,9 miliony let Středozemní moře několikrát téměř úplně vyschlo a také se změnilo v soubor mnoha izolovaných super-slaných jezer. Přesné příčiny a důsledky tohoto kataklyzmatu, nazvaného Messinská slaná krize, zatím nejsou známy, ale vědci spekulují, že bylo vyvoláno dočasným uzavřením průlivu v místě dnešního Gibraltaru.
Paleontology zajímá, jak takové dramatické změny ve velikosti, složení a objemu Středozemního moře ovlivnily jeho flóru a faunu. Aby tyto informace získali, analyzovali, jak se lišilo druhové složení planktonu, velkých mořských obratlovců, bentických a volně plovoucích měkkýšů, ryb, plazů a dalších mnohobuněčných živočichů před mesinskou slanou krizí a po ní.
Výpočty ukázaly, že kataklyzma bylo svými důsledky srovnatelné s masovým vymíráním živočichů a rostlin v druhohorách a prvohorách. Messinská krize zasolení tak vedla ke snížení druhové rozmanitosti Středozemního moře o 8 %, k vymizení 67 % jeho dřívější flóry a fauny a také k vyhynutí 89 % vzácných druhů, které žily pouze v jeho vodní ploše.
Výpočty navíc ukázaly, že obnova středomořské flóry a fauny trvala nečekaně dlouho, přibližně 1,7 milionu let. Zároveň v jeho vodách dodnes přetrvávají některé stopy mesinské krize zasolení, včetně pro Středomoří charakteristického poklesu počtu druhů, které se stěhují ze západu na východ, shrnuli vědci.
(cik)