Britští paleontologové objevili na ostrově Skye pozůstatky dosud neznámého druhu primitivních pterosaurů, jejichž objev potvrzuje existenci kontroverzní podskupiny Darwinoptera, přechodného článku mezi prvními pterosaury a pozdějšími pterodaktyly, uvedla tisková kancelář Přírodovědného muzea Velké Británie (NHM).
»Objev pozůstatků tohoto ještěra na území Velké Británie byl pro nás velkým překvapením, protože všechny tělesné otisky příbuzných tohoto pterosaura byly dříve nalezeny v Číně. Objev Ceoptera evansae naznačuje, že první ‚pokročilí‘ pterosauři se objevili mnohem dříve, než jsme předpokládali, a také svědčí ve prospěch jejich rychlého rozšíření po Zemi,« uvedl vědecký pracovník NHM Paul Barrett.
Paleontologové učinili tento objev při vykopávkách v okolí břehů řeky Skaveig, protékající jižní částí ostrova Skye. Zde leží horniny vzniklé v polovině jurského období, tedy asi před 167-165 miliony let. V tomto období bylo území dnešní Evropy pokryto mnoha mělkými moři a ostrovy, kde probíhal rychlý vývoj prvních dinosaurů a ptakoještěrů.
V těchto sedimentech vědci nalezli otisky těl malého pterosaura dosud neznámého druhu, kterému badatelé přiřadili jméno Ceoptera evansae na počest gaelského názvu ostrova Skye (Kio neboli »ostrov mlhy«) a na počest britské paleontoložky Susan Evansové, která se významně zasloužila o studium dávné fauny této oblasti Skotska. Objev byl pro vědce velkým překvapením, protože paleontologové dosud znali pouze jeden druh britských pterosaurů.
Další neobvyklostí Ceoptera evansae je, že tento létající ještěr patří mezi tzv. darwinopterany, pravděpodobně přechodný článek ve vývoji pterosaurů, o jehož existenci v minulosti mnozí paleontologové pochybovali. Objev pozůstatků tohoto ještěra na ostrově Skye, jak zaznamenal Barrett se svými kolegy, tyto pochybnosti vyvrací a také naznačuje, že pterosauři z podskupiny Darwinoptera existovali o několik milionů let déle, než se vědci v minulosti domnívali.
Objev podle vědců výrazně mění představy paleontologů o tom, jak probíhala evoluce pterosaurů a kdy se objevily všechny hlavní skupiny těchto létajících plazů. Zejména objev Ceoptera evansae hovoří ve prospěch toho, že k němu došlo před koncem první třetiny jurského období. Pochopení této skutečnosti pomůže vědcům plně odhalit historii pterosaurů, shrnuli vědci.
O pterosaurech
Podle současných poznatků paleontologů byli pterosauři prvními obratlovci, kteří zvládli let. Jak vědci předpokládají, tito okřídlení ještěři se objevili na konci triasu, tedy asi před 220-210 miliony let, tedy několik desítek milionů let poté, co se jejich ještěrovití předci oddělili od společného stromu evoluce archosaurů.
Kde a jak probíhal jejich vývoj, paleontologové zatím nedokážou říci. Někteří vědci předpokládají, že pterosauři byli původně vodní nebo polovodní tvorové, kteří si postupně osvojili let, v čemž hovoří i struktura jejich klků a vajec, zatímco jiní badatelé o tom pochybují. Neméně sporů panuje o prostředí, v němž pterosauři následně žili, a o podmínkách nezbytných pro jejich přežití.
(cik, TASS)