Vědci zjistili, že vzorky hmoty z asteroidu Ryugu dopravené na Zemi obsahují molekuly organických látek, které vznikly v mezihvězdném prostředí před zahájením procesu formování sluneční soustavy. Informovala o tom tisková služba australské univerzity v Carthinu.
»Porovnali jsme izotopové složení polyaromatických uhlovodíků přítomných v látce z asteroidu Ryugu, meteoritu Murchison a v pozemských rostlinách. Tato analýza odhalila teploty, při nichž tyto látky vznikaly, a naznačila, že lehké formy organických látek přítomné ve vzorcích z Ryugu a v meteoritu Murchison vznikly ve velmi chladném mezihvězdném prostředí,« uvedla profesorka Cliti Griceová z Curtin University v australském Perthu.
Griceová a její kolegové dospěli k tomuto závěru během experimentů se vzorky půdy z asteroidu Ryugu, které na konci roku 2020 dopravila na Zemi japonská sonda Hayabusa-2. Ta byla vypuštěna do vesmíru počátkem prosince 2014 s cílem odebrat vzorky hmoty z asteroidu Ryugu. Jejich prvotní studie ukázala, že Ryugu je tvořena primární hmotou ze sluneční soustavy, která obsahuje velké množství organických látek.
Výzkumníci poznamenávají, že objev těchto molekul dal vědcům zabývajícím se planetami první příležitost zjistit, kde a jak vznikly primární zásoby organických látek, které mohly hrát důležitou roli v chemickém vývoji života na Zemi. Pro získání těchto informací vědci analyzovali izotopové složení aromatických uhlovodíků přítomných ve hmotě Ryugu, meteoritu Murchison, který spadl v Austrálii v roce 1999, a také v moderních pozemských rostlinách.
Organické látky z mezihvězdného prostředí
Jak vědci vysvětlují, nízké teploty podporují vznik aromatických uhlovodíkových molekul obsahujících dvojice těžkých atomů uhlíku-13. Podíl takových »dvojic« atomů těžkého izotopu s rostoucí teplotou rychle klesá, což umožňuje určit podmínky vzniku organických látek a to, zda vznikly ve velmi chladném mezihvězdném prostředí nebo v relativně teplém protoplanetárním disku.
S podobnými úvahami vědci měřili podíl »dvojek« atomů uhlíku-13 v aromatických molekulách přítomných ve hmotě Ryugu, meteoritu Murchison a v biomase pozemských rostlin a porovnávali tyto hodnoty pro různé typy látek. Měření ukázala, že lehké aromatické molekuly z hmoty asteroidu Ryugu a meteoritu Murchison, jako je naftalen, fluoranthen a pyren, se vyskytují při teplotách 10 až 20 stupňů Kelvina (minus 253 až minus 263 stupňů Celsia).
Takové teploty byly charakteristické pouze pro mezihvězdné prostředí, které se nachází daleko od všech možných zdrojů tepla a světla. Podle vědců to naznačuje, že velká část organické hmoty, která byla přítomna v primární hmotě sluneční soustavy, vznikla mimo ni ještě před vznikem plynoprachového mračna, v jehož rámci se objevilo Slunce, Země a další planety.
Přitom vědci na planetě zjistili, že složitě uspořádané »kosmické« organické molekuly, jako je antracen a fenantren, vznikly při teplotách srovnatelných s teplotami, které nyní panují na Zemi. To naznačuje, že v primární hmotě sluneční soustavy existovaly dva možné zdroje organických látek, jeden uvnitř sluneční soustavy a druhý mimo ni, uzavřeli vědci.
(TASS)