Vědci v Zimbabwe odhalili kostru nejstaršího dinosaura objeveného na africkém kontinentu. Jde o druh Mbiresaurus raathi starý zhruba 230 milionů let. Dinosaurus byl asi metr vysoký, chodil po dvou nohách a měl špičaté zuby. O nálezu včera informoval web stanice BBC.
Archeologický projekt byl vedený Chrisem T. Griffinem a mezinárodním týmem zimbabwských, amerických, zambijských a brazilských vědců. Představil Mbiresaurus raathi, raného sauropodomorfa ze Zimbabwe.
Objev naznačuje, že dinosauři na zaniklém superkontinentu Pangea migrovali za teplem a vlhkem a do zbytku kontinentu se rozšířili z jihu. Při migraci následovali klimatické pásy, nikoliv kontinentální bariéry a hranice, uvedla studie publikovaná ve středu v časopise Nature. »Tento druh a zvířata, která s ním žila, se pravděpodobně vyskytoval v určitém typu prostředí na jihu, na území dnešní Jižní Ameriky, jižní Afriky a Indie ještě před rozdělením kontinentů,« řekl BBC Griffin.
Překvapivě se v této oblasti v Zimbabwe zachovalo mnoho zkamenělin blízko sebe. Kromě mbiresauruse jsme zde našli zcela novou faunu s velkým herrerasauridem, rhynchosaury, aetosaury ti byli v Africe vzácní, cynodonty a možná i dicynodonty.
Podle ztvárnění od vědců z americké univerzity Virginia Tech měl Mbiresaurus raathi hřbet pokrytý štětinami a dlouhý ocas. Jeho téměř kompletní kostra je nyní v muzeu na jihu Zimbabwe ve městě Bulawayo.
(mac, čtk)
FOTO – Twitter/VT Paleobiology/Jorge Gonzalez, Murphy Allen, nature.com, Virginia Tech/Andrey Atuchin