Archeologové při vykopávkách archeologické památky »Novobixinteevské pohřebiště« v Menzelinském okrese Tatarstánu objevili devět pohřebišť pravěkých lidí z doby kamenné. Informovala o tom tisková kancelář Výboru republiky pro ochranu objektů kulturního dědictví.
»Během vykopávek bylo odhaleno devět hrobů pravěkých lidí z doby kamenné. Pohřby obsahovaly kamenné hroty šípů a také šperky z jeleních zubů, bobřích zubů, zubů z rybích krků, svišťových řezáků, leštěné destičky z kančích klů, oblé přívěsky z priuralského serpentinitu,« uvádí se ve zprávě.
Odborníci zjistili, že podobné nálezy jsou vysledovány v pohřebištích stepní zóny evropské části Ruska, na Chvalinském pohřebišti a Mariupolském pohřebišti. Podle výsledků radiouhlíkových analýz bylo stáří těchto hrobů určeno na polovinu nebo druhou polovinu 5. tisíciletí př. n. l.. Totožnost pohřebního inventáře těchto pohřebišť s pohřebištěm Novobixinteevskiy umožňuje předběžně datovat toto pohřebiště do stejné doby.
Podle předběžných údajů vědců je pohřebiště starší než egyptské pyramidy o více než jeden a půl tisíce let. Toto pohřebiště patří primitivním lidem, kteří ještě neuměli zpracovávat kov. Nástroje byly vyrobeny z kamene, kostí a dřeva. Archeologové identifikovali dva nejnápadnější pohřby: prvním je žena s dítětem ve věku 4-5 let, druhým je kostra dospělého člověka. Našli také obětní komplexy s obětinami, včetně přívěsků a hrotů šípů.
V současné době archeologové také vybrali vzorky z pohřebišť pro radiokarbonovou analýzu, aby upřesnili stáří pohřbených. Bude provedena také antropologická a genomická analýza pohřbených osob.
(cik, TASS)