Japonsko poprvé úspěšně vyšlechtilo geneticky modifikované prase, jehož orgány lze transplantovat lidem bez problémů. Oznámila to společnost PorMedTec, která pracuje pod záštitou univerzity Meiji.
Původně byla odpovídající technologie pěstování geneticky modifikovaných prasat pro xenotransplantaci (transplantace zvířecích orgánů do lidského těla) vyvinuta v USA místní biotechnologickou společností. Japonským odborníkům se podařilo úspěšně naklonovat sele pomocí buněk dovezených z USA. Zdůrazňuje se, že jde o první případ, kdy se na území Japonska narodilo geneticky modifikované prase, jehož orgány se v budoucnu plánuje transplantovat lidem.
»Jsme rádi, že se selátko v pořádku narodilo, ale to je teprve začátek. Očekáváme, že v Japonsku pokročí diskuse o klinickém využití xenotransplantace. Budeme pokračovat v našem výzkumu a zaměříme se především na bezpečnost, přičemž budeme nadále diskutovat o otázkách souvisejících s etikou,« citovala televize NHK Hirošiho Nagašimu, profesora na univerzitě Meidži a ředitele společnosti PorMedTec. Japonští odborníci očekávají, že již v roce 2024 začnou transplantovat orgány geneticky modifikovaného prasete do těla opice – což je mezistupeň mezi transplantací do lidského těla.
V USA byla na podzim 2023 provedena světově druhá operace transplantace srdce geneticky modifikovaného prasete do těla muže s nevyléčitelným srdečním selháním. Operace mu umožnila žít ještě šest týdnů, ale 58letý muž v jejím důsledku zemřel. Odborníci z Marylandské univerzity, kteří operaci provedli, přiznali, že transplantované srdce nakonec začalo odmítat.
Takzvané xenotransplantaci dlouho bránila skutečnost, že imunitní systém odmítá cizí tkáň. Biologové se k vyřešení tohoto problému přiblížili až na začátku minulého desetiletí díky genovému inženýrství. Příslušný výzkum přitom provázejí četné spory, především etické.
(cik, TASS)
ABYCHOM NEZAČALI „CHROCHTAT“….