Vědci objevili v Indii zkamenělé pozůstatky zvířete starého 250 milionů let. Podle deníku Times of India je považováno za předka současného krokodýla a jedná se o první takovou fosilii nalezenou v Indii.
Fosilie nalezená v okrese Západní Midnapur v indickém státě Západní Bengálsko je o více než 200 milionů let starší než nejstarší archeologické nálezy z této oblasti. Tvor pojmenovaný Samsarasuchus palemae žil v období triasu na superkontinentu Pangaea, který existoval na konci prvohor a na počátku druhohor – před 335-175 miliony let. Objev poskytuje cenné informace o dávné biodiverzitě Indie.
Podle archeologa Rupendry Kumara Chattopadhyaye objev »pozůstatků jediného živočicha ukazuje, že tento druh obýval oblast nepřetržitě«. Jak vědec ujistil, krokodýli, kteří dnes obývají bengálské mangrovy, jsou velmi podobní svým předkům, kteří žili před 250 miliony let.
Tým výzkumníků poprvé narazil na obratlovce tohoto druhu zachované uvnitř skal v roce 2015. Předpokládali, že se jedná o druh z čeledi Proterosuchidae, a poté porovnali podobné nálezy s nálezy z jiných zemí. »Odebrali jsme vzorky pozůstatků a porovnali je s podobnými pozůstatky v jiných zemích, zejména s těmi nalezenými v Číně a Jižní Africe, abychom potvrdili druh,« uvedl Dhurjati Sengupta, profesor na oddělení geologického výzkumu Indického statistického institutu.
Předchozí studie ukázaly, že proterosuchidae byli prehistoričtí plazi považovaní za blízké příbuzné archosaurů, jako jsou ptáci a dinosauři. Jejich dlouhé, štíhlé tělo dorůstalo 1,5 až 4 metry a stavba sluchu naznačuje, že většinu času trávili pod vodou, čímž se jen málo lišili od moderních krokodýlů. Hlavním rozdílem mezi tímto druhem a moderními krokodýly je dolů skloněný čenich, který pravděpodobně usnadňoval lov kořisti.
(TASS)