V dávné minulosti měl Mars nejspíš vhodné podmínky pro vznik života

Australští a evropští planetologové našli ve slavném marťanském meteoritu »Černá krása« zrnka minerálů, které vznikly na Marsu asi před 4,45 miliardami let v důsledku kontaktu horkých hornin s velmi horkou kapalnou vodou. Uvedlo to tiskové oddělení australské Curtinovy univerzity.

»Kolegové se nyní domnívají, že hydrotermální systémy byly klíčovou složkou pro vznik života na Zemi. Objev jejich analogií na Marsu naznačuje, že v nejranějších fázích formování jeho kůry byla na povrchu Marsu přítomna horká kapalná voda, nezbytná pro vývoj a udržení života,« uvedl vedoucí vědecký pracovník Univerzity v Carthinu Aaron Kavosi.

Vědci učinili tento objev při studiu úlomků meteoritu »Černá krása«, který byl nalezen v marocké části Sahary v roce 2011. Následně se dostal do rukou amerických sběratelů »nebeských kamenů«, kteří tento nález předali do rukou planetologů, kteří tomuto nálezu přiřadili název NWA 7034.

Nedávno vědci prozkoumali několik úlomků »Černé krásky« a dospěli k závěru, že tento meteorit je úlomkem primární marťanské kůry, které byly vyvrženy z povrchu planety asi před 5-10 miliony let. V průběhu studia historie vzniku tohoto meteoritu v něm australští vědci nalezli několik neobvyklých deformovaných zrn zirkonů, krystalů žáruvzdorných hornin, které vznikají při jejich »vynášení« na povrch planety.

Když se vědci snažili odhalit historii vzniku těchto krystalů, našli důkazy, že tyto zirkony obsahují inkluze železa, hliníku, sodíku a několika dalších prvků, které se v takových zrnech žáruvzdorných minerálů běžně nevyskytují. Následné studium jejich struktury a uspořádání ukázalo, že tyto inkluze vznikly při kontaktu zirkonů s velmi horkou vodou.

Teplota této vody, jak ukázaly výpočty vědců, byla asi 500-800 stupňů Celsia, což naznačuje existenci hydrotermálních pramenů na dávném Marsu, jejichž analogie byly pravděpodobně hlavní »továrnou« na nejjednodušší organické molekuly na dávné Zemi. Jejich přítomnost na Marsu naznačuje, že v dávné minulosti na čtvrté planetě sluneční soustavy existovaly vhodné podmínky pro vznik života, shrnuli vědci.

Během posledních dvou desetiletí objevili planetologové dostatek důkazů o tom, že na povrchu Marsu existovaly v dávných dobách řeky, jezera i celé oceány sladké vody. Vědci v současnosti odhadují, že obsahovaly přibližně tolik vody jako pozemský Severní ledový oceán. Kam tato voda zmizela a kdy se na povrchu čtvrté planety sluneční soustavy objevila, vědci zatím nedokážou s jistotou říci.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy