Evropští biologové zjistili, že dva druhy arktických bakterií z rodů Kocuria a Rhodococcus, žijící u pobřeží Špicberků, produkují molekuly dosud neznámých forem antibiotik, které potlačují růst patogenních forem bakterií Escherichia coli a zabraňují jim přichytit se na střevní stěny pacientů. Výsledky vědců byly zveřejněny v článku ve vědeckém časopise Frontiers in Microbiology.
»Při analýze extraktů aktinobakterií jsme vyvinuli přístup k identifikaci sloučenin, které inhibují růst bakterií nebo snižují jejich patogenitu. Pomocí této metody jsme v buňkách arktických mikrobů našli dosud neznámé antibiotikum, které snižuje nebezpečnost patogenních forem Escherichia coli, a také látku, která inhibuje růst těchto nebezpečných bakterií,« uvedl profesor Päivi Tammela z Helsinské univerzity.
Vědci učinili tento objev v rámci projektu zaměřeného na nalezení nových antibiotik schopných ničit takzvané EPEC kmeny Escherichia coli. Tak vědci nazývají zvláštní kategorii patogenních odrůd této bakterie, jejíž zástupci jsou schopni přichytit se na povrch enterocytů, buněk střevní tkáně, poškodit je a způsobit potenciálně fatální zažívací potíže.
Tyto mikroby si rychle vytvářejí rezistenci vůči stávajícím antibiotikům, což nutí vědce hledat nové formy léků, které by dokázaly potlačit množení nebo zabránit E. coli v přilnutí ke střevní stěně. Vědci předpokládají, že takové látky mohou být produkovány dosud nedostatečně prozkoumanou řadou arktických mikrobů.
Aby je našli, vyvinuli vědci speciální přístup, který jim umožňuje sledovat vliv různých látek na schopnost kmenů E. coli EPEC dělit se a připojovat se k enterocytům. Práci této techniky vědci testovali na vzorcích proteinů a dalších biomolekul získaných z buněk čtyř druhů arktických aktinobakterií, jejichž kultury nasbírali norští oceánografové u pobřeží Špicberk v létě 2020.
Biologové zjistili, že dva druhy arktických mikrobů, T091-5 z rodu Rhodococcus a T160-2 z rodu Kocuria, produkují látky, z nichž jedna je obzvláště účinná při zpomalování růstu patogenní E. coli a druhá při zabraňování jejímu přichycení na enterocyty. Jak vědci doufají, další studium těchto mikrobů a antibiotik pomůže vyvinout účinné metody výroby těchto biomolekul a také vytvořit na jejich základě nová léčiva proti střevním infekcím.
(cik)