V Alpách byly nalezeny stopy po starověkém římském vojenském táboře

Starověký římský vojenský tábor postavený v 1. století př. n. l. objevili archeologové v nadmořské výšce 2200 metrů v Alpách na východě Švýcarska. Jak informoval odbor kultury kantonu Graubünden, objev má mezinárodní význam, neboť umožňuje přesněji stanovit způsoby pohybu římských legií přes průsmyk Septimer na jedné z nejdůležitějších cest vedoucích z Itálie do střední Evropy té doby.

Stopy tábora na náhorní plošině Colm la Runga byly zjištěny laserovým skenováním zemského povrchu pomocí technologie LIDAR (Light Detection and Ranging). »To bylo možné díky nové generaci digitálních dat a modelů s velmi vysokým rozlišením, které zobrazují i ty nejmenší výškové rozdíly v terénu jako obraz ve stupních šedi,« vysvětlil odbor. Specialisté si všimli neobvyklé struktury terénu v nadmořské výšce 2200 metrů. Archeologický výzkum umožnil zjistit, že se v tomto místě nacházel vojenský tábor vybudovaný Římany ještě před naším letopočtem. Svědčí o tom »umělé opevnění vrcholu kopce s několika příkopy nebo valy,« uvedli odborníci.

Nedaleko místa nálezu – v blízkosti soutěsky Krap-Ses v nadmořské výšce 900 metrů – švýcarští archeologové již několik let zkoumají terén starověkého římského bojiště. »Starořímský tábor byl opevněn třemi příkopy a hradbou a jeho strategická poloha umožňovala dokonalou kontrolu nad okolními údolími a průsmyky. Archeologické nálezy naznačují, že tábor pochází ze stejného období jako bojiště poblíž Krapsko-sečské soutěsky, tj. ze třetího nebo druhého desetiletí před naším letopočtem,« doplnili odborníci. Nálezy zahrnují zbraně a vybavení římských vojáků, včetně hřebíků do bot. Některé artefakty nesou pečeť legie, která se bitvy zúčastnila. Podle odborníků to naznačuje, »že mezi starověkým bojištěm a objeveným vojenským táborem existuje úzká souvislost«.

»Senzační objev římského vojenského tábora v Graubündenu opět podtrhuje, že archeologický výzkum ‚římského Švýcarska‘ stále přináší velká překvapení,« uvedlo ministerstvo. Podle něj vyvolal objev ohlas mezi odborníky i na mezinárodní úrovni, protože »postup římských vojsk před dvěma tisíci lety lze nyní přesně sledovat v délce několika desítek kilometrů: od údolí Bergell přes průsmyk Septimer do oblasti Tiefenkastel a odtud dále směrem ke Kuru a do alpského údolí Rýna«.

Lionel Pernet, ředitel archeologického muzea v Lausanne, řekl televizi RTS, že nález v Graubündenu je důležitý, protože »na území dnešního Švýcarska bylo objeveno jen velmi málo římských vojenských táborů«. »Jedná se o legionářský tábor, který vítal vojáky přicházející z Itálie,« vysvětlil. Pozoruhodné je, že se nacházel velmi vysoko, protože »vznikl v době, kdy bylo potřeba zajistit průchod alpskými údolími«, upřesnil ředitel muzea.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy