USA vytvořily bioreaktor pro pěstování jaterní tkáně na palubě ISS

Američtí vědci vyvinuli zařízení, které umožňuje plně automatizovaný růst jaterní tkáně a dalších složitých orgánů ve stavu beztíže. Bioreaktor bude vyslán na ISS a připojen ke stanici v únoru 2025, uvedlo tiskové oddělení American College of Surgeons.

»Naše dřívější experimenty potvrzují, že mikrogravitace umožňuje obejít omezení a překážky, které brání růstu kompletní jaterní tkáně na Zemi. Vytvoření tohoto bioreaktoru je zásadním krokem k získání životaschopných bioimplantátů, které se mohou stát alternativou pro transplantovaná játra,« uvedla pro American College of Surgeons profesorka Tammy Changová z Kalifornské univerzity v San Francisku.

Vědci již řadu let studují procesy spojené s tvorbou kompletních tělesných tkání z kultur přeprogramovaných kmenových buněk. Aby bylo možné takové reakce na Zemi spustit, musí být kmenové buňky umístěny do složitých stanovišť a proteinových lešení, která těmto buňkám pomáhají migrovat. Jak ukazují nedávné experimenty vědců, k takovému růstu tkání dochází spontánně ve stavu beztíže, což proces pěstování orgánů značně zjednodušuje.

Na základě těchto úvah vědci vyvinuli plně automatizované bioreaktory schopné podporovat život kmenových buněk a stimulovat růst jaterní tkáně a dalších tělesných orgánů. Za tímto účelem vědci do jimi vytvořených jednotek zabudovali sadu analogů lidských cév a vyvinuli soubor algoritmů, které udržují stav živného prostředí, jenž podporuje růst orgánových tkání.

Počátkem roku 2025 bude sada čtyř takových bioreaktorů vyslána na ISS, kde budou uvnitř těchto zařízení pěstovány miniaturní analogy jater, schopné čistit krev od toxinů a plnit další fyziologické funkce. Pokud bude tento experiment úspěšný, začnou vědci vyvíjet systémy, včetně specializovaných chladniček, které umožní dopravit vypěstovaná játra na Zemi a implantovat je pacientům.

(cik)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy