Současný úhyn více než 600 lachtanů na ptačí chřipku v Peru opět vyvolal otázku, jak se virus této nebezpečné nemoci přenáší. Ve středu to uvedl list Pais, který naznačil, že virus se může přenášet z jednoho savce na druhého.
»Kdyby se nakazilo a zemřelo jen několik lachtanů, kteří lovili nemocné ptáky, nebylo by na tom nic divného,« citoval list argentinského biologa Sergia Lambertucciho. »Ale mohlo se všech 600 mrtvých lachtanů nakazit od ptáků?«
»Je pravděpodobnější, že se mezi lachtany virus přenesl přímo,« potvrdil hypotézu nizozemský epidemiolog Thijs Kuijken.
K události, která tuto domněnku potvrzuje, došlo 27. ledna u pobřeží peruánského ostrova, kde bylo zjištěno, že na ptačí chřipku uhynulo asi sto dalších lachtanů.
Peruánská vláda vyzvala občany, aby se až do konečného vyřešení této otázky nepřibližovali k divokým zvířatům, protože takový kontakt by mohl vést k přenosu viru na člověka.
Ptačí chřipka je akutní infekční virové onemocnění, které postihuje trávicí a dýchací orgány ptáků a vede k jejich úhynu. Přenašeči jsou obvykle volně žijící jedinci. Evropa zažívá nejničivější epidemii ptačí chřipky, kdy bylo během jednoho roku vybito více než 50 milionů domácích ptáků. Začátkem února generální ředitel WHO Tedros Adanom Ghebreyesus uvedl, že nedávný nárůst nákazy ptačí chřipkou H5N1 u savců je třeba pečlivě sledovat, ale že riziko pro člověka je považováno za nízké. Vědci se však obávají, že mutace viru by mohly způsobit pandemii u lidí.
(jb, TASS)