Hongkongské Centrum umělé inteligence a robotiky Čínské akademie věd představilo nástroj umělé inteligence (AI), který má pomáhat neurochirurgům. Informovaly o tom noviny South China Morning Post.
Podle publikace je model umělé inteligence CARES Copilot 1.0 navržen tak, aby pomáhal lékařům při provádění složitých operací na mozku. Jak uvedl vedoucí centra Liou Chung-pin, nástroj pomůže neurochirurgům provádět »efektivnější klinickou diagnostiku a činit lékařské závěry na základě dostatečného množství referenčních materiálů«.
CARES Copilot 1.0 je založen na rozsáhlém jazykovém modelu Llama 2 vyvinutém společností Meta Platforms a je trénován na různých databázích, včetně textových informací, obrázků a také výsledků magnetické rezonance (MRI), počítačové tomografie (CT) a ultrazvukového zobrazování.
Jak zdůraznil Chung-pin, výzkumníci »poskytli nástroji tisíce lékařských učebnic, vědeckých článků a mezinárodních pokynů v oblasti neurochirurgie«. »Proces klinického rozhodování je založen na mnoha informacích, jako jsou CT snímky, snímky magnetické rezonance, výsledky fyziologických testů pacienta a mnoho dalších,« zdůraznil. »Chceme tedy, aby se zdravotníci mohli lépe rozhodovat na základě kombinace více zdrojů informací,« dodal vědec.
Systém CARES Copilot 1.0 již prošel interním testováním v některých zdravotnických centrech v Hongkongu a pevninské Číně, zdůrazňuje dokument. Podle Chung-pina byl model zaveden do pracovního procesu zdravotnických pracovníků, aby jim pomohl »připravit plány chirurgického a pooperačního řízení«.
Publikace rovněž uvádí, že během pondělní prezentace modelu výzkumníci předvedli, jak je CARES Copilot 1.0 schopen generovat klíčové informace z několika vědeckých článků během několika sekund. Podle výzkumníků je nástroj až z 95 procent přesný.
(TASS)