Model umělé inteligence vytvořený a testovaný ve Velké Británii prokázal schopnost diagnostikovat rakovinu plic z počítačové tomografie (CT) na úrovni lékařů nebo lépe. V pondělí o tom informoval deník Guardian.
»Podle prvních výsledků se zdá, že model dokáže přesně identifikovat zhoubné velké uzliny v plicích. V další fázi plánujeme tuto technologii otestovat v klinickém prostředí na pacientech s velkými uzlinami v plicích, abychom zjistili, zda dokáže přesně předpovědět riziko vzniku rakoviny plic,« uvedl spoluautor studie Dr. Benjamin Hunter z Imperial College London. »Doufáme, že to v budoucnu pomůže účinněji odhalit rakovinu v raném stadiu a potenciálně také zvýšit úspěšnost léčby tím, že bude možné identifikovat pacienty s vyšším rizikem vzniku onemocnění a včas doporučit léčbu,« dodal.
Model umělé inteligence vytvořili odborníci z Imperial College London, Royal Marsden Cancer Centre (Královské onkologické centrum Marsden) v hlavním městě a Cancer Research Institute UK. Autoři zdůrazňují, že projekt je zatím v rané fázi a model musí ještě projít mnoha testy, než bude moci být každodenně využíván v práci britských lékařů.
Model byl testován na CT snímcích 502 pacientů, u nichž byly zjištěny velké uzliny v plicích. Hodnota AUC použitá k posouzení prediktivní výkonnosti byla 0,87. Hodnota jedna by odpovídala 100% přesnosti předpovědi a 0,5 náhodnému odhadu výsledků. Ze stejných CT snímků na studijní klinice byla získána hodnota AUC 0,67 až 0,83 v závislosti na použité metodě hodnocení.
Světová zdravotnická organizace odhaduje, že rakovina je jednou z nejčastějších příčin úmrtí na celém světě. V roce 2020 způsobila rakovina plic 1,8 milionu úmrtí, což je více než u jakéhokoli jiného nádorového onemocnění. Hlavními rizikovými faktory rakoviny plic jsou kouření, včetně pasivního kouření, expozice radonu, kdy se tento plyn uvolňuje ze země a dostává se do místností, kde lidé žijí a pracují, a vdechování azbestového prachu.
(jb, TASS)