S roční produkcí 330 000 tun z přibližně 21 333 hektarů citronových sadů je citronový sektor pilířem okresu Tongnan v jihozápadní čínské municipální oblasti Čchung-čching. Kvůli preferencím čínské stravy však byly prodeje slabé. Technologie to nyní mění a proměňuje tyto šťavnaté plody v žádané komodity.
V Chongqing Huida Lemon Technology Group Co., Ltd. se citrony chytře zpracovávají na více než 300 druhů produktů, od kosmetiky přes ovocné čaje až po širokou škálu potravin.
»Uvědomili jsme si význam hlubokého zpracování citronů,« uvedla Xu Xiaoling, zástupkyně generálního ředitele společnosti. »V některých letech zůstalo mnoho citronů neprodáno, zejména těch, které nejsou vzhledově atraktivní.«
Dodala, že Huida významně investovala do výzkumu a vývoje a jejich pokročilá technologie hlubokého zpracování dokáže zpracovat více než 200 000 tun citronů ročně.
»V loňském roce kvůli suchu tvořilo asi 20 procent výnosu z mého sadu ‚ošklivé‘ citrony. Dříve by byly tyto plody vyhozeny, což by vedlo k výrazným finančním ztrátám,« uvedl Chen Yu, pěstitel z Tongnanu. V roce 2024 však všechny jeho citrony, celkem 400 tun, zakoupily místní podniky, čímž jeho příjem vzrostl o více než 1 milion jüanů (asi 140 000 amerických dolarů).
Hluboké zpracování nejen řeší problém neprodaných citronů, ale také výrazně zvyšuje jejich hodnotu.
Čerstvé citrony podléhají značným cenovým výkyvům, přičemž jejich cena může klesnout pod jeden jüan za kilogram. Naproti tomu lyofilizované citronové plátky od Huida stojí přibližně 50 jüanů za kilogram. Sada pěti pleťových masek napuštěných citronovým extraktem může být oceněna kolem 600 jüanů, uvedla Xu.
Další podniky v Tongnanu také maximalizují využití každé části citronu.
Výrobní linka společnosti Chongqing Mengtai Biotechnology Co., Ltd. produkuje citronovou šťávu a plátky a extrahuje pektin z citronových slupek.
»Pektin je klíčová surovina hojně využívaná ve farmacii, jogurtech a želatinových cukrovinkách,« řekl Liu Yancheng, viceprezident výzkumu a vývoje ve společnosti Mengtai. »Tato důležitá surovina však dlouho závisela na dovozu.«
Aby změnila tento stav, společnost sezvala špičkové odborníky z celého Číny, z nichž někteří se relevantním technologiím věnují více než 30 let. Společně vybudovali novou výrobní linku, která dokáže zpracovat 100 000 tun citronů ročně a vyprodukovat 2 000 tun pektinu.
Mengtai dále rozšiřuje průmyslový řetězec výrobou oblíbených produktů, jako jsou želé bonbony a citronový olej destilovaný z esencí citronů. »V současné době nabízíme 63 produktů pro podniky a přibližně 20 produktů přímo pro spotřebitele,« uvedl Liu.
V současnosti je v Tongnanu 32 podniků na zpracování citronů. Podle místních úřadů vyvinuli odborníci více než 400 technologií hlubokého zpracování citronů a získali přes 30 národních patentů na vynálezy v průběhu let.
Fu Qiang, ředitel stanice pro rozvoj citronového průmyslu v Tongnanu, uvedl, že do budoucna plánují spolupracovat s dalšími výzkumnými institucemi na pěstování citronů s vyšším obsahem vitamínu C. Dále využívají drony a digitální technologie ke zvýšení efektivity pěstování, zpracování a prodeje citronů, což by mělo dále pomoci místním farmářům a podnikům zlepšit produktivitu a snížit náklady na pracovní sílu.
Jak se schopnosti Tongnanu v oblasti zpracování rozšiřují, roční výstupní hodnota průmyslu spojeného s citrony v okrese přesáhla 7,5 miliardy jüanů, čímž pomohla vytvořit přibližně 100 000 pracovních míst.
»Technologické inovace jsou klíčovým motorem rozvoje zemědělství v našem okrese. Rostoucí aplikace technologie hraje zásadní roli při pokroku v modernizaci zemědělství a venkova, zlepšování životní úrovně zemědělců a podpoře revitalizace venkova,« dodal Fu.
(Xinhua)