Ať už se blížíte k Pecce od Dvora Králové nebo od Nové Paky, první, co vás napadne je, že tohle má tedy k hradu velmi daleko. Velká obdélníková budova na kopci nad obcí rozhodně neevokuje představu hradu tak, jak ho v jeho typické podobě známe, vypadá spíše jako budova nějaké střední školy či švýcarského penzionátu pro šlechtičny. Abyste propadli kouzlu Pecky se vším všudy, musíte dojít až k ní; teprve tady uvidíte romantické zbytky hradu původního a až se z nich porozhlédnete po okolní krajině, pochopíte, co sem panstvo táhlo.
Rozhodně si povšimněte okolí, ať už sem pojedete z kterékoliv strany. Pokud to bude od Dvora Králové, můžete se na cestě před Peckou zastavit ještě na Zvičině, nejvyšším bodu tohoto regionu a pokochat se nádherným výhledem do kraje. Až budete projíždět malými podkrkonošskými vískami, rozhodně svoji pozornost věnujte překrásným roubeným dřevěnkám, jichž si ve valné většině jejich majitelé hledí a snaží se je udržovat v původním stavu. Pohled na Pecku (obec i hrad) se vám pak otevře z kopce a je to obrázek k nezaplacení: střídající se rozkvetlé louky, hnědá či zlatá pole, zelené lesy a pastviny, v dáli při jasném počasí vrcholky Krkonoš a obec, jíž vévodí na nejvyšším bodě hrad a pod ním, dobře viditelný, jako další dominanta, barokní a nedávno restaurovaný kostel sv. Bartoloměje.
Naopak »zespoda« uvidíte Pecku při cestě od Nové Paky; vyjedete z lesa a hrad se tyčí na nejvyšším bodu nad vámi jako pán celého kraje.
Historie nám první zmínku o Pecce přináší z roku 1322, kdy měla patřit Budivojovi z Pecky. Pak se tu vystřídali další majitelé: vladykové Hořičtí z Hořic a Škopkové z Bílých Otradovic, ale asi nejznámějším a nejslavnějším majitelem hradu byl Kryštof Harant z Polžic, Bezdružic a na Pecce, který také na začátku 17. století na Pecce dokončil úpravu interiérů. Kryštof Harant měl zřejmě Pecku tuze rád, pobýval tu v pohnutých dnech před staroměstskou exekucí a místo, aby po varování přátel utekl, stejně jako jiní nevěřil, že by se císař odvážil trestat vysokou českou šlechtu a dřepěl tu na Pecce jako pecka, čekaje na svůj smutný osud – který, jak se snažím doufat, zná i každé dítko školou povinné: Však také, když ho z Pecky odváděli žoldnéři Ferdinanda II., sfoukl mu z hlavy klobouk vítr, a chudák Kryštof Harant jen poznamenal: »Dnes klobouk, zítra to bude hlava.« Jeho slova byla prorocká, až tedy na ten zítřek.
![](https://www.iportal24.cz/wp-content/uploads/2023/04/Cesky_raj-rijen_08_057-1024x768.jpg)
Při prohlídce Pecky, ať už před nebo po, nezapomeňte na impozantní pohled do kraje ze všech stran, přičemž si prohlédnete i zbytky starého zdiva a při troše fantazie si představíte Pecku v dobách jejího rozkvětu, s válcovými zdmi a obklopenou vodním příkopem; nelehký oříšek pro případné dobyvatele.
Expozice v hradu zahrnuje expozice, na jaké jsme zvyklí i odjinud: renesanční nábytek, dobové hrací nástroje, stylizovanou středověkou mučírnu či černou kuchyni. Jsou tu ovšem věci, které rozhodně stojí za zmínku a jinde je třeba neuvidíme: cechovní prapory, unikátní oponu »peckovského« divadelního spolku, sto let starý a funkční orchestrion, nádherné podkrkonošské malované truhly a skříně.
Přímo na náměstí obce jsou dva hotely s restauracemi, Koruna a Roubal. Byl jsem u Roubala a dávám mu z pěti pět hvězdiček. Pokud na Pecku zavítáte v létě, posaďte se do venkovní zahrádky a můžete obdivovat neobvyklý a překrásný morový sloup.
![](https://www.iportal24.cz/wp-content/uploads/2023/04/Cesky_raj-rijen_08_061-1024x768.jpg)
A všimněte si také zdejších hornin. Jsou velmi staré, permské. Kolem tří set milionů let. Usazovaly se v rozsáhlém jezeru podkrkonošské pánve a jsou velmi hrubozrnné. Tehdy i stovky milionů let potom tady řádily sopky a to všechno dalo během dob ledových vzniknout zdejší kouzelné krajině. Je krásná a svým způsobem ke kráse formuje i zdejší lidi. Vážím si té krajiny moc, stejně jako jejích obyvatel.
Václav Ziegler
FOTO – autor