S postupující revitalizací čínského venkova se jarní zemědělství stává chytrým a zeleným

Luo Fa-sin, 55letý manažer farmy, lehce stiskl tlačítko a nastavil rychlost letu, relativní výšku porostu a dávky hnojiva. Pět zemědělských dronů se rychle rozletělo směrem k zemědělské půdě, aby automaticky rozprašovaly hnojivo.

V minulosti to byla vzácná podívaná, nyní je to běžný pohled na Luoovu farmu v obci Taolou v okrese Čchang-feng ve východočínské provincii An-chuej během jarní zemědělské sezóny.

Dříve bylo potřeba 50 lidí, aby denně pohnojili 67 hektarů půdy. Dnes může jeden člověk obsluhovat pět dronů a denně pohnojit 100 hektarů půdy. »Efektivita se zvýšila v řádu desetinásobků,« řekl Luo s úsměvem.

Inteligentní zemědělství na farmě však přesahuje rámec dronů. Na 73 hektarech inteligentní půdy na farmě sledují čtyři monitory půdní vlhkosti v reálném čase. »Pomocí telefonu mohu na dálku ovládat zavlažovač a zavlažovat jakýkoli kousek půdy, který potřebuje vodu,« řekl Luo.

V »ústředním dokumentu č. 1« pro rok 2023, nejdůležitějším politickém prohlášení, které ústřední orgány každoročně vydávají, je uvedeno devět úkolů – od zajištění dodávek obilí a posílení vysoce kvalitní zemědělské výroby až po zvýšení příjmů zemědělců a rozvoj krásné krajiny.

Dokument, který byl zveřejněn v pondělí, zdůrazňuje úsilí o zvýšení výstavby zemědělské infrastruktury a posílení podpory zemědělské vědy, technologií a vybavení s cílem zajistit stabilní produkci a dostatečné zásobování obilím a dalšími zemědělskými produkty.

V letošní jarní zemědělské sezóně aplikace vyšlechtěných odrůd plodin, moderních zemědělských strojů a nových technologií přináší naději na bohatou úrodu. V Čchang-fengu povzbudil Luův úspěch další zemědělce k zavedení mechanizovaného zemědělství.

Z 93 267 hektarů obdělávané půdy v Čchang-fengu dosáhl podíl mechanizovaného pěstování velkoobjemových plodin 87 procent.

»Díky mechanizovanému zemědělství můžeme snížit náklady a zvýšit efektivitu, čímž se zvýší produkce a příjem. V roce 2022 přesáhl disponibilní příjem na jednoho stálého obyvatele místního venkova 27 000 jüanů (asi 3960 amerických dolarů), což představuje meziroční nárůst o 7,2 procenta,« uvedl Jang Siao-chu, ředitel Centra pro popularizaci zemědělské techniky v Čchang-fengu.
Dalším významným bodem jarní zemědělské sezóny v některých částech země je zelené zemědělství.

»Letos naše družstvo osázelo více než 733 hektarů rýží a chceme objednat více bioorganických hnojiv,« řekl 54letý Jü Dianhung, předseda profesionálního zemědělského družstva ekologického zemědělství Chung-jang, během telefonického rozhovoru s pekingskou společností.

Jü používá toto bioorganické hnojivo již mnoho let. Zpracovává se z enzymů a zemědělského hnoje, doplňuje různé živiny a stopové prvky pro rýži a zlepšuje její odolnost vůči chorobám.

Družstvo se nachází ve vesnici Lu-ťia ve městě Wu-čchang v severovýchodní čínské provincii Chej-lung-ťiang. Město Wu-čchang je hlavní produkční oblastí vysoce kvalitní rýže v Číně. Má 166 000 hektarů rýžových polí a roční produkce prvotřídní rýže dosahuje 700 milionů kg.

»V loňském roce jsem spolupracoval s družstvem a osázel více než 10 hektarů ekologické rýže. Investice jsou sice vyšší, ale vyplatí se, protože rýži lze prodat za dobrou cenu,« řekl Wang Wen-siao, který pochází z vesnice nedaleko Lu-ťia.

Urychlení zelené transformace zemědělství a budování kvalitního a efektivního ekologického zemědělství se nejen přizpůsobí přechodu obyvatel z »mít dostatek jídla« na »jíst zdravě«, ale také pomůže zvýšit příjmy zemědělců a ochránit ekologické prostředí, uvedl Čeng Feng-ťien, ředitel Ústavu pro rozvoj venkova na Renminské univerzitě v Číně.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy