Robotické vozidlo vyrobené v Číně zkoumá spodní stranu arktického ledu

Autonomní podmořské vozidlo (AUV) vyvinuté čínským univerzitním týmem získalo během poslední arktické expedice velké množství dat, která odhalila různé zajímavosti nacházející se pod severním pólem.

Červeného robota ve tvaru ryby s názvem »XH1000« vyrobili vědci z Technické univerzity v Charbinu. Během 13. vědecké expedice do Severního ledového oceánu, která skončila koncem září, dokončil operace zjišťování prostředí pod ledem v blízkosti Čukotského moře a předal spoustu dat, včetně údajů o teplotě vody v oceánu, její salinitě a hodnotách pH.

Polární pozorovací AUV, vybavený doma vyvinutými detekčními sonary, prozkoumal pod arktickým ledem oblast o rozloze 7000 metrů čtverečních.

Vedoucí operačního týmu Ču Čung-pen, který je na univerzitě docentem, uvedl, že získané informace pomohou vědcům lépe porozumět měnícím se procesům mořského ledu a oceánských proudů v této oblasti a poskytnou jim údaje pro účinné zvládání dopadů globálních klimatických změn na Čínu.

Podle Čua expedice ověřila několik technologií, včetně podvodní navigace ve vysokých zeměpisných šířkách v polární oblasti, a získala cenné zkušenosti pro práci robotických ponorek v rizikových polárních oblastech a extrémně drsném prostředí.

Čínští vědci vyrazili na 13. vědeckou expedici do Severního ledového oceánu 12. července na palubě polárního ledoborce Süe-lung 2. Než se 27. září vrátili do Šanghaje, urazili 15 000 námořních mil. Süe-lung 2 dosáhl severního pólu 5. září, čímž zaplnil mezeru v čínském vědeckém výzkumu polární oblasti, uvedla univerzita.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy