V severovýchodní čínské provincii Liao-ning strávil jeden rolnický pár téměř půl století tím, že magicky přeměňoval dvě pusté hory v listnatý ráj pro ptáky a holýma rukama vytvořil epický příběh.
Sedmašedesátiletý Tchien Wan-kuej a jeho třiašedesátiletá manželka Lu Min jsou vesničané z vesnice Čchien-ťien v okrese Cchuej-an spadajícím podměstskou prefekturuŤin-čou. Po ukončení služby v armádě v 80. letech se Tchien vrátil domů a vymyslel si novou obživu – sázení ovocných stromů na kopcích u svého domu.
S podporou své ženy Lu manželé v roce 1982 utratili své úspory, aby získali smluvní práva na dvě hory. »Na horách tehdy nic nebylo,« vzpomíná Tchien, který kopce popisuje jako »pusté«.
Nejprve manželé na části pozemku vysadili několik ovocných sazenic. Aby mohli sazenice zalévat, museli několikrát denně sami nosit vodu na vrchol hory.
Množství půdy vhodné pro výsadbu ovocných stromů bylo omezené. Při pohledu na »osamělé« stromky přišli manželé na nový nápad – vysadit další stromky, které by ovocným stromkům dělaly společnost.
Když přišlo jaro, vydali se do nedalekého lesnického podniku, aby nakoupili hromadu semen stromků, ať už jakýchkoli, a zasypali jimi hory.
Díky extenzivním metodám výsadby nešlo zpočátku vše hladce. Mnoho semen na horách nezakořenilo, protože se nepřizpůsobily půdě. Oba zemědělci se však nevzdávali. Každý rok opakovali stejnou práci a nakonec tím odstartovali obrat.
Po mnoha pokusech zjistili, že několik druhů stromů, včetně akácie, jilmu, borovice a moruše, je dostatečně odolných, aby přežily neúrodné hory. Speciálně pak nakoupili semena těchto druhů, což výrazně zvýšilo úspěšnost výsadby.
Rok co rok vkládali manželé do výsadby stromů nesčetné výdělky, včetně příjmů z prodeje ovoce. »Trvalo to tak dlouho a utratili jsme tolik peněz, že jsem to přestal počítat,« řekl Tchien. »Ale stálo to za to, když jsme byli svědky toho, jak se hory zelenají.«
Nyní jsou dvě hory pokryty více než 50 000 stromy z více než 20 druhů. Metamorfóza si získala také přízeň vzácných ptáků.
Přibližně na jaře roku 2000 se na hory Tchien a Lu poprvé dostavilo několik nečekaných návštěvníků. Podle zbarvení a rysů masky v nich manželé poznali volavky a volavkovité ptáky, kteří jsou v Číně chráněnými volně žijícími živočichy druhé třídy.
Vzácní ptáci, jako jsou volavky a volavkovití, jsou kvůli svým vysokým nárokům na životní prostředí již dlouho »hlídači životního prostředí«. Nyní v horách každoročně pobývá více než 2000 vzácných ptáků.
Podle manželů jsou důvodem přilétání ptáků vzrostlé stromy a zlepšující se životní prostředí. Jejich hory se také staly oblíbeným cílem fotografů.
V roce 2009 začala místní vláda budovat na okraji města Ťin-čou vodní nádrž, aby zajistila zásobování města vodou a zabránila povodním. Vesnice Tchien a Lu se nachází v jádru oblasti výstavby nádrže. Ochrana horských oblastí, kterou manželé téměř půl století provádějí, se tak shodují se snahami vlády o zlepšení ekologického prostředí.
Zhruba od roku 2010 poskytuje místní vláda manželům politickou podporu a finanční dotace, aby jim vyjádřila vděčnost za jejich celoživotní úsilí a povzbudila další místní obyvatele k účasti na budování nadstandardního životního prostředí.
V současné době dosahuje podle oficiálních údajů lesnatost na území městské prefektury Ťin-čou 18,1 %. Bylo zde zjištěno celkem 336 druhů volně žijících ptáků, z toho devět druhů pod národní ochranou prvního stupně a 51 druhů pod národní ochranou druhého stupně.
V loňském roce dostaly hory Tchien a Lu název »Lu Ling«, který v čínštině označuje horu, kterou obývají volavky. Změnila se také kariéra manželů, od sázení stromů k střežení hor.
»Hory a stromy jsme opatrovali stejně jako vlastní dítě,« řekla Lu, »i když zestárneme, naše děti budou dál hlídat lesy, střežit ptáky a udržovat náš sen při životě«.
(Xinhua)
Nádhera!